Alternatif Tıp, Genel

Kaya Tuzu – Tuz Lambası ve Faydaları

Kaya Tuzu-Tuz Lambası ve Faydaları

İnsan vücudundaki gibi 84 farklı elementi bünyesinde barındıran doğal kaya tuzu faydaları, Çankırı kaya tuzu, tuz lambası hakkında bilgi…

Kaya Tuzu-Çankırı Kaya Tuzu ve Tuz Mağaraları Hakkında:

Uzmanlar Çankırı kaya tuzu mağaralarında yapmış oldukları araştırmalarda bu tuzun Himalaya tuzundan daha kaliteli olduğunu belirtiyorlar. Faydaları ilk olarak 2. Dünya savaşında Almanlar tarafından fark edilmiştir.

Yine Polonya’da tuz mağaralarında çalışan işçilerin solunum yolları hastalıklarına yakalanmaması üzerine bu tuz üzerine yapılan araştırmalar; solunum yolları enfeksiyonlarına karşı koruyucu olduğunu ortaya çıkarmıştır.Azerbaycan’da tuz mağaraları 1979’tan beri otel olarak kullanılmaktadır.

Tuzun ihtiva ettiği sodyum klorür özellikle solunum yolu enfeksiyonlarının tedavisinde çok faydalıdır. Tuz mağaralarında bulunan iyonlanmış halde bulunan sodyum klorür solunum yolu sağlığı için önem arz etmektedir.

Yalnız burada bir hatırlatmada bulunmakta fayda var. Kullanılan tuzların doğal olması yani rafine edilmemiş, endüstriyel herhangi bir işlemden geçmemesi gerekiyor.Son zamanlarda adından söz ettirmeye başlayan ve oldukça kaliteli olan Çankırı Kaya Tuzu elde edilen madenler  tedavi amaçlı tuz mağaralarına dönüştürülerek insanlara hizmet vermeye başlamıştır. Tabi herkesin buraya gitmeye imkanı veya zamanı bulunmayabilir. Bunun için sizlere kaya tuzu lambasını veya tuz yastığını ya da sabunu öneririz.

Kaya Tuzu Lambası:

Tuz mağaralarına gidemeyecekler için harika bir yöntem. Tuz lambası ısınması ile tuz iyonlaşarak bulunduğunuz odanın hem havasını temizliyor hem de solunum yolu sıkıntınız var ise bunları tedavi ediyor. Bunların yanı sıra psikolojik rahatlama da sağlıyor.

Kaya Tuzu ve Tuz Lambasının Faydaları

* Solunum yolları enfeksiyonlarını gidermesinin yanı sıra vücutta rahatlama sağlar.

* Yaydığı iyonlar sayesinde elektronik cihazların vermiş olduğu zararlardan vücudu korur.

* Bulunduğunuz ortamın havasını temizleme özelliğine sahiptir.

* Astım, bronşit gibi rahatsızlarda rahatlama sağlayacaktır.

* Horlama probleminden kaya tuzu ve kaya tuzu lambası ile kurtulmanız mümkün.

* Bu tuzdan elde edilen sabun egzama, sedef, sivilce, mantar gibi cilt problemlerine karşı fayda sağlar.

* Yine kaya tuzundan yapılan yastık ısıtılıp kullanıldığında bel ve boyun bölgelerindeki ağrıları giderir.

Kaya Tuzu ve Tuz Lambası Nasıl Kullanılır?

Özel bir kullanımı bulunmamaktadır. Yalnız aldığınız tuzun kaya parçası veya bulgur büyüklüğünde  olmasına dikkat edin. Fiyatı ucuz, donuk ve mat tuzları almayın. Aldığınız yerin tanıdık ve güvenilir olmasına dikkat edin. Tuzu doğrudan bulunduğunuz ortama koyabileceğiniz gibi tuz lambasını da kullanabilirsiniz veya almış olduğunuz tuzu kendiniz evde kırarak veya öğüterek yemeklerinizde kullanabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir: