Beslenme, Şifalı Bitkiler

Kayısı Faydaları Hakkında Bilgi

Kayısı Faydaları Hakkında Bilgi

Kayısı Faydaları Nelerdir?

Gülgiller ailesinden olan kayısıyı tüketmek için o kadar çok neden var ki. Ülkemiz tam bir kayısı cenneti ve ülkemizde hemen hemen her yerde yetişme imkanı buluyor. Hem de en kaliteli kayısılar da ülkemizde yetişiyor. Sağlığa olan faydaları oldukça fazla olan kayısının tam zamanı ve bol bol tüketmenizi öneriyoruz. Neden mi? İşte dudak uçuklatan faydaları.

Vitamin ve mineral açısından zengin olan kayısı kanser önleyici harika bir meyve. Mide, akciğer ve cilt kanserine karşı koruma sağlar. Tansiyonu düşürüyor. Besin lifi açısından zengin oluşu sindirim sistemini düzenler. Kabızlığı giderir. Göz sağlığına da faydalıdır. Gözü makula dejenerasyonuna karşı korur. Gece körlüğü olanlarca muhakkak tüketilmelidir. Astıma karşı faydalıdır. Beyin fonksiyonları üzerinde de olumlu etkileri vardır ve beynin düzenli çalışmasını sağlar.

Demir minerali açısından da zengindir. Kan yaptığı gibi kansızlığa da iyi gelir. Karaciğer üzerinde de faydalı olup, vücuttan toksin atılımını sağlar. Böbrek taşlarının düşürülmesinde etkili olan kayısı kalp kaslarını da kuvvetlendirir. Oldukça besleyici yönü de vardır ve iştah açıcıdır. Bedensel ve zihinsel yorgunluğu giderir. Sinirleri yatıştırır. Migrene karşı faydalıdır.

Kayısının Besin Değerleri

Tüketilen 100 gram taze kayısı 48 kaloridir. Günlük C vitamini ihtiyacının %17’sini, A vitamini ihtiyacının %39’unu, E ve K vitaminin %4’ünü karşılama özelliğine sahiptir.

Aşırı Tüketiminin Zararı Var mıdır?

Aşırı tüketimi şişkinlik ve ishale neden olabilir. Bunun haricinde bilinen bir yan etkisi yoktur. Yalnız çekirdeğinde bulunan amigdalin adlı zehirli bir madde nedeniyle dikkatli ve aşırıya kaçmadan tüketilmesi gerekir. Hamile ve emziren anneler çekirdeğini tüketmemelidir.

Bir de kurutulmuş kayısının raf ömrünü uzatmak ve rengini korumak için kullanılan kükürt dioksit gazı astım hastalarında reaksiyona neden olabileceğinden organik (gün kurusu) olarak kurutulmuş olanlarından tüketmelerini tavsiye ederiz.

Bir Hatırlatma: Taze kayısı ile kurusu arasında faydaları açısından bir fark yoktur. Kurusunu tüketmek istiyorsanız güneşte kurutulan ve kurutma işlemi esnasında rengini ve raf ömrünü uzatmak için kullanılan kükürt dioksit kullanılmamış ve halk arasında gün kurusu olarak bilinen türünü tüketmenizi tavsiye ederiz.
Sağlıcakla kalınız.

İlginizi Çekebilir: