Alternatif Tıp, Şifalı Bitkiler

Keçiboynuzu ve Keçiboynuzu Pekmezi Faydaları

Keçiboynuzu ve Keçiboynuzu Pekmezinin Faydaları

Biçimsiz ve şekilsiz görüntüsüyle itici gibi gözüken keçiboynuzu ve keçiboynuzu pekmezinin faydalarını okuyunca sanırım düşünceniz değişecek ve bu bitkiye farklı gözle bakmaya başlayacaksınız. Özellikle İbrahim Saraçoğlu’nun bu bitkinin faydaları ile söylediklerini duyunca…

Akdeniz ikliminin hakim olduğu yerlerde yetişen bu bitki, adını görüntüsü itibariyle keçilerin boynuzunu andırdığından dolayı almıştır. En iyi keçiboynuzu bitkisi Kıbrıs’ta yetişmektedir. Karbonhidrat, sodyum ve yağ bakımından zengin; magnezyum, selenyum, potasyum gibi mineraller ile A ve C vitaminleri de ihtiva eden bir bitkidir. Ağacı 4 ila 6 metre uzunluğuna kadar ulaşabilmektedir.

Keçiboynuzunun kendisi kadar keçiboynuzu pekmezini (Harnup olarak da bilinir) içerek de faydalarından yararlanmanız mümkün.

İbrahim Saraçoğlu Keçiboynuzu Faydaları

Akciğer kanserine karşı koruyucu olduğunu belirtiyor. Çocuklardaki alerji ve alerjik astıma karşı bulunmaz bir gıda olduğunu bildiriyor. Erkeklerde sperm sayısının artırılmasını sağladığını belirtiyor.

Soğuk alerjisini gideren muhteşem bir gıda olduğunu belirtiyor. Tırnaklarda olan her türlü problemleri giderdiğini söylüyor. Saçlarının geç uzamasından şikayet eden kadınların muhakkak keçiboynuzu tüketmelerini tavsiye ediyor.

Sigara içenlerin keçi boynuzu veya pekmezini tüketmelerini, kısa sürede balgam söktürmeye başlayacaklarını belirtiyor. Kabızlık ve ishal problemi yaşayanların 2 veya 3 tane çiğneyerek tüketmelerinin bu problemlerden kurtulmalarını sağlayacağını bildiriyor.

Ağır sanayi bölgelerinde ve radyo aktif ortamlarda kalanların muhakkak keçi boynuzu tüketmeleri gerektiği söylüyor.

Keçiboynuzu Pekmezi Faydaları

Kemikler için çok faydalıdır. Çünkü kalsiyum bakımından zengindir. Öksürüğü giderir. Balgam söktürücüdür. Astım ve bronşit rahatsızlıkları olanlar için faydalıdır.

Soğuk algınlığına bağlı grip ve nezle gibi hastalıkların iyileştirilmesinde etkilidir. Ayrıca bu tarz hastalıklara karşı koruma sağlar. Sindirime faydalıdır. Sodyum ve potasyum içermesi ile karaciğere fayda sağlar.

Keçiboynuzu pekmezi vücuda enerji verir. Akciğer kanserine karşı koruma sağlar. Damar tıkanıklıklarını giderici özelliği vardır. Kalp çarpıntısını önleyici etkisi vardır.

Keçi Boynuzu Nasıl Tüketilir?

Genellikle Harnup olarak da bilinen keçiboynuzu pekmezi yenilebilir. Bunun yanı sıra günde 2 veya 3 tane çiğneyerek de yiyebilirsiniz. Ayrıca kür olarak kullanmak isterseniz 6 veya 7 adedini yarım litre su içerisine atıp 20 dk kısık ateşte kaynatıp sabah ve akşam 1’er bardak içebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir: