Alternatif Tıp, Genel

Kemik Erimesi Problemi Olanlar Bunları Yapmalı

Kemik Erimesi Problemi Olanlar Bunları Yapmalı

Kemik erimesi adıyla bilinen Osteoporoz vücuttaki kemiklerin zayıflamasına ve daha kırılgan hale gelmesine sebep olmakta buna en güzel çare olarak da kemik suyu tüketmek, özellikle de yemeklerde kemikli etin kullanılması kemik sağlığını korumada oldukça faydalı olacaktır.

YEMEKLERDE KEMİKLİ ET KULLANILMALI, KEMİK SUYU ÇOK ÖNEMLİ

Kemik erimesinden korunmada doğru beslenme çok önemlidir. Özellikle çocukluk çağından itibaren başlayıp; 25-30’lu yaşlara kadar sağlıklı bir yaşam sürmek ve doğru beslenmek oldukça önemlidir. Aşırı kilolu veya aşırı zayıf olmak kemik sağlığı için iyi olmayacaktır.

Dengeli beslenmek, yeterli protein alımı, fosfor ve kalsiyumdan zengin beslenmek gereklidir. Kemik suyu tüketmek, özellikle yemeklerde kemikli etin kullanılması kemik sağlığına yararlı olacaktır. Kemikten alınan kolajen çok değerli bir protein yapısıdır. Tabi ki sağlık açısından her gün et tüketmek de doğru değil, sağlıklı bir insan haftada 2-3 gün kemikli etten yapılmış yemekleri tüketebilir.

HAMSİ GİBİ BALIKLAR KILÇIĞI İLE YENİLMELİ

Balığın kılçığında bulunan kalsitonin adlı bir madde kemik yapıcı özellik taşır. Yine balık; kalsiyum, fosfor ve protein açısından da zengin bir besindir. Kemik sağlığı üzerindeki en önemli vitaminler B, C, D, K, vitaminleridir. Bu vitaminlerin hepsini tek bir besin grubundan almak mümkün olamayacağından besin grupları açısından çeşitli beslenmek önemlidir.

D VİTAMİNİ DEĞERLERİ MUTLAKA ÖLÇÜLMELİ

Öncelikle hastaların kemik metabolizmalarının uzman hekimler tarafından değerlendirilip, D vitamini, kalsiyum, fosfor ve diğer protein metabolizma değerlerinin ne durumda olduğunu kontrol etmesi gerekir.

Eğer ihtiyaç varsa bu değerler için öncelikle bir tedavi uygulanıp, değerler normale döndükten sonra kemik erimesine neden olan faktörlerin kemik yıkımı mı yoksa yapım azlığı mı olduğu saptanmalıdır.

Eğer kişide vitamin eksikliği varsa bu durum yapım azlığı sonucu oluşan kemik erimesi olarak karşımıza çıkacaktır. Bu durumda kalsiyum ve D vitamini tedavisi uygulanabilir. Fakat kişinin kemik yıkımında da bir sorun varsa yani yaşlanma ve hormonlardaki azalmaya bağlı bir problem varsa kemik yıkımını azaltan ilaçlar ile tedavi uygulanır.

Tüm bunların dışında kemik erimesine sebep olan başka hastalıkların olup olmadığı mutlaka tespit edilmeli, eğer böyle bir durum varsa saptanan hastalık tedavi edildiğinde kemik erimesi ile ilgili şikayetler de ortadan kalkacaktır.

İlginizi Çekebilir: