Genel, Şifalı Bitkiler

Kenevir Faydaları Hakkında Bilgi

Kenevirin Faydaları Nelerdir

Kenevir Nedir, Kenevir Hakkında Genel Bilgilendirme

Aptal otu, kendir otu, kınnap otu, esrar otu gibi isimleri olan kenevir, Kenevirgiller ailesinden bir bitkidir. Ortalama 3 metre uzunluğunda, otsu bir bitkidir. Çiçekleri sarı ve yeşil arasında değişir. Dişi çiçek diye anlandırılan kısımları olgunlaşınca oluşan kenevir tohumları kavrulup tüketilir. Bu tohumların çedene, çetene gibi isimleri vardır.

Kenevir yağı olarak bilinen Kenevir Tohumu yağı ise sabun sanayisinde kullanılır. Kenevir tohumu kuş yemi olarak da kullanılır. Lifleri ise dokuma sanayisinde yaygın olarak kullanılır. Halat, urgan, balık ağları, çadır bezi ve semer gibi malzemelerin yapımında kullanılır.

Kurutulmuş kenevir çiçekleri tarih boyunca baş ve romatizma ağrılarını tedavi etmekte kullanılmıştır. Yaprakları haşlanarak lapa tarzında ağrı kesici olarak kullanılır. Ayrıca, Avrupa ülkelerinde kenevir suyu ağrıları azaltmak için içiliyor.

Kenevirin Faydaları Neler

İsrailli kimya profesörü olan Raphel Mechoulam’ın 1964’te bulduğu Kenevir bitkisi içindeki ‘THC tetraidcannabinolo’ isimli madde AIDS ve kanser hastalarında iştah açıcı etkilerinden dolayı kullanılmaktadır. Son yıllarda yapılan bir araştırmada kanserli çocuk hastalarda kemoterapi öncesi THC alanlarda mide bulantısı vakasına rastlanılmadığı ortaya çıktı.

Başka bir araştırmada ise çocukluğunda beyin felci geçirmiş iki hastaya THC haplarından verildi. Bir süre sonra hastaların hareket yeteneğinin geliştiği görüldü ve ağrı kesicilere olan ihtiyaçlarının azaldığı görüldü.

Kenevir tohumu diğer proteinlere nazaran kolay sindirilebilen değerli bir protein kaynağıdır.
Kenevir tohumu, biyolojik olarak yararlı ve kolay sindirilebilen protein için inanılmaz bir bitkisel kaynaktır. Kenevir tohumu, Tam Protein grubundan sayılan bir besindir. İçeriğinde vücudumuz için hayati olan on tane aminoasitin tamamı bulunur.

Kenevir tohumu içeriğinde ayrıca sağlık için çok faydalı olan; omega-3 ve omega-6 ( linoleik asit) yağ asitleri bulunmaktadır. Bilindiği gibi linoleik asit metabolizmayı destekler ve yağ yakımına yardımcı olur.
Hormonal bozuklukların giderilmesinde kullanılır. Ayrıca GLA yani linoleik asit kötü (LDL) kolesterolü düşürmeye yardımcı olur kolesterol oranını iyileştirir. Saçları, tırnakları ve cilt sağlığını destekler.

İçeriğinde bulunan fitokimyasallar hastalıklarla mücadelede gereklidir. Kenevir tohumu tam bir E vitamini kaynağıdır. Mineral olarak ise demir, magnezyum, çinko, fostor ve kalsiyum vardır.

Kenevirle İlgili Önemli Bir Hatırlatma

Esrar uyuşturucu bir maddedir ve kenevir otunun işlenmesiyle elde edilmektedir. Oysa yukarıda görüleceği gibi bu bitkinin kendisi insan sağlığı için oldukça faydalıdır.

Bu bitki istismar edilerek insan sağlığına zarar verecek bir şekilde kullanılmaktadır. Kaldı ki uyuşturucu tarzı kullanımı İnsan sağlığına da ciddi zarar vermektedir.

Uyuşturucu bir madde olarak zararları yanında esrarın illegal üretimi ve dağıtımı Uluslararası bir suç ağını oluşturur. Bu suç ağı içerisinde binlerce insan mağdur olmaktadır. Dolayısı ile kötü olan Kenevir bitkisi değil, insanların kullanım biçimidir.

İlginizi Çekebilir: