Beslenme, Şifalı Bitkiler

Kenger Otunun Faydaları

Kenger Otunun Faydaları

Kenger Sakızı ve Kenger Kahvesi Tarifi

Anadolu’nun hemen her yerinde yetişen, Nisan ve Mayıs gibi çiçek açan, tüylü, çok yıllı, bol sütlü ve dikenli bir ot türüdür. Bilimsel adı Gundelia tournefortii olup papatyagiller ailesine mensup bir bitkidir. Yabani enginar olarak da bilinir. Karaciğerlere çok faydalı bir besindir.

Halk tababetinde diş ağrıları, diş eti rahatsızlıkları ve dişlerin beyazlatılmasında, iltihaplanan veya patlayan kulak zarının tedavisinde, safra kesesi taşlarının düşürülmesinde, mide ağrısı, hazımsızlık ve şişkinlik gibi sorunlarda kullanılıyor. Ayrıca şeker hastalarına iyi geldiğine dair inanışlar var.

Aslında kenger, kıtlık zamanlarının vazgeçilmez sebzesidir. Yemeği, sakızı, salatası ve kahvesi yapılan bitkisidir. Çiğ olarak da tüketilebilen lezzetli bir sebzedir. Kenger sakızı ve kahvesi Anadolu’ya özgü ürünlerdir ve keşfedilmeyi beklemektedir.

Kenger Kahvesi ( Diken Kahvesi ) Tarifi

Bir diğer Anadolu’ya has lezzette Kenger Kahvesidir. Tadı; toprak kokusu ve bildiğimiz kavruk kokusunun muhteşem bir karışımındadır.

Bu kahveyi içerken insanın burnuna yağmurla birlikte burnunuza gelen taze toprak kokusunu anımsatıyor.

Kenger Kahvesi yapmak için öncelikle olgunlaşan bitkinin sert başları ezilir ve içerisinden çıkan tohumlar kurutulur. Daha sonra ise kurutulan tohumlar bir güzel kavrularak diken kahvesi yapılır.

Kenger Sakızı Tarifi

Eğer yolunuz Haziran sonundan Ağustos başına kadar Anadolu’nun kıraç yerlerine düşerse mutlaka Kenger Otunu sorun; mutlaka size göstereceklerdir.

Zaten yaz aylarında çocuk yaşlı demeden bu işin meraklıları soluğu dağlarda alır. Hatta Anadolunun pek çok şehrinde ( Sivas, Malatya, Elazığ, Maraş ) yazları pazarlarda ve köşe başlarından bu sakızı satan satıcılarla rastlaşırsınız.

Kenger kanatmaya sabah gitmelisiniz, kengerlerin kökü bir çapa ile açılarak kök kısmına bir bıçak ile çentik açılır ve sütün çıkması sağlanır. Keskin toprak kokusunda bembeyaz bir süt akmaya başlayacaktır. İhtiyacınız kadar bitkiyi bulup aynı işlemleri tekrarlayın ve kuruması için bırakın. Öğleden sonra kenger sakızı toplanmaya hazır olacaktır. O güzel tadı tüm zahmete değecektir. Tabi topraktan arındırmanız için bir süre sakızları yıkamanız gerekir.

İlginizi Çekebilir: