Alternatif Tıp, Beslenme

Kestane Balı Faydaları Hakkında

Kestane Balı Faydaları Hakkında

Kestane Balı Nedir, Faydaları Nelerdir?

Bal arılarının kestane çiçeklerinin açmaya başladığı yaz mevsiminde bu çiçeklerden elde ettikleri balın adıdır kestane balı. Tabi bu her zaman sadece arıların kestane çiçeklerinden faydalanması ile olmaz. Yeterli seviyede ağacın bulunmadığı yerlerde ıhlamur ve diğer bitkilerden de faydalanırlar ki bu balın değerinde ve faydalarında bir şeyi eksiltmez.

Kestane balı çiçek ballarına nazaran daha koyu kıvamda ve biraz acımsı ve keskin bir tada sahip olmakla birlikte çiçek ballarına nazaran iki kat fazla demir ve dört kat fazla kalsiyum içerir. Ayrıca bu balın mikrop öldürücü özelliği de onu ayrı bir yere oturtur.

Mikrop öldürücü özelliği ile kestane balı özellikle enfeksiyon hastalıklarının tedavisinde oldukça etkilidir. Akşamları 1 tatlı kaşığı yatmadan evvel tüketeceğiniz bu bal alt ve üst solunum yolu enfeksiyonlarından kısa sürede kurtulmanızı sağlar.

Müzminleşmiş kuru öksürük durumundan da bu bal sayesinde kurtulmanız mümkün. Üzerine birkaç damla limon damlatarak kullanmanız kuru öksürük rahatsızlığından kurtulmanızı sağlar.

Ağız içinde oluşan yaraları tedavi ettiği gibi yara ve yanıkların iyileştirilmesinde de kullanabilirsiniz. Ayrıca içerisine toz tarçın ekleyerek ağrıyan bölgelere masaj yaparak uygulamanız da ağrılarınızı dindirir.

Kestane balı kan dolaşımını düzene soktuğu gibi, damar sertleşmesi, kötü kolesterol problemlerine karşı koruma sağlar ve kalbinizin daha düzenli çalışmasını sağlar.Bağışıklık sistemini güçlendirdiği gibi kemik sağlığına da katkı sağlar.

Böbrek fonksiyonlarının düzenli çalışmasını sağlayarak böbrek sağlığına katkı sağladığı gibi, prostata karşı da kullanılabilir.

Halsizliği giderir, kas ağrılarını keser.Cinsel performansı artırdığı gibi, sperm kalitesinin yükseltilmesinde de yenilmesinin faydaları vardır.

Astım, bronşit, nefes darlığı gibi hastalıklara karşı kullanımı fayda sağlar.Antioksidan bakımından da zengin bir bal olmakla birlikte kansere yakalanma riskini en aza indirir.

Kabızlık ve hemeroid için de rahatlıkla kullanılabilir.İştah açıcıdır.

Kestane Balı Ne Kadar Yenilmelidir?

Kestane balı çok güçlü ve etkili bir bal olması nedeniyle gün içerisinde 1 yemek kaşığı tüketilmesi yeterlidir. Ayrıca süt içerisine konularak veya üzerine birkaç damla limon damlatılıp da tüketilebilir. Aşırı tüketimi baş dönmesine neden olabilir.

***Ülkemizde kestane ormanlarının yetersizliği ve çoğaltılmasına yönelik gerekli özenin gösterilmemesi nedeniyle kestane balı fiyatı yüksektir. Kilosu 80-90 TL’den satılmaktadır.

İlginizi Çekebilir: