Alternatif Tıp, Genel

Kıl Dönmesi ve Batık İçin Öneriler

Kıl Dönmesi ve Batık İçin Öneriler

Kıl dönmesi ve batık için doğal çözüm önerileri

Cilt altı dokusunda kılların büyümesi sonucu batık veya kıl dönmesi denilen problem oluşmaktadır. Özellikle kıl dönmesi yaşam kalitemizi düşürecek boyutlara kadar varabilmektedir.

Kıl dönmesi veya batık için aşağıda vereceğimiz yöntemlerden birini kullanarak kurtulabilirsiniz..

Karbonat

Karbonatın cildi rahatlatmada önemli bir görevi vardır. Cilde uygulandığında kıl dönmesi ve batıklardan kurtulmada işe yarayabilmektedir.

Bunun için yapılması gereken 1 çorba kaşığı karbonatı 1 su bardağı suya ekleyerek batık ya da kıl dönmesinin olduğu bölgeye ovarak sürmek. Sürüldükten 5 dakika sonra soğuk su ile karbonatın uygulandığı bölge yıkanmalıdır.

Haftada 2 veya 3 defa uygulanması etkili sonuçlar verir.

Şeker

Batık ve kıl dönmelerinde şeker önemli bir yere sahiptir. Cildi ölü hücrelerden arındırdığı gibi, derinin üst katmanını yumuşatır.

Kıl dönmesi ve batık için şekerin kullanımı ise şu şekilde: 1 su bardağı şekeri yarım su bardağı zeytinyağının içerisine koyun. Üzerine onar damla çay ağacı yağı ve lavanta esansı yağı damlatın.

Birbirleri ile iyice karıştırdıktan sonra kıl dönmesi ya da batık olan bölgeye masaj yaparak uygulayın.5 dakikalık masajın ardından ılık su ile durulayın. Haftada 2 kez uygulamak yeterli olacaktır.

Bal

Batık ya da kıl dönmesinin olduğu bölgeye günde 3-4 defa bal ile masaj yapıldığında bu sorunlardan kurtulmanıza yardımcı olur. Bal ile masaj yapıldığında 10 dakika bekletilir. Ardından ılık su ile durulanır.

Aspirin

Küçük bir çay tabağı içerisine 1 tatlı kaşığı su ile iki adet aspirini koyun. Aspirinler suda eriyince içerisine 1 tatlı kaşığı da bal koyun.

Karışımı kıl dönmesi ya da batığın olduğu bölgeye sürün. 10 dakika beklettikten sonra ılık su ile durulayın. Haftada iki kez uygulanabilir.

Elma Sirkesi

Pamuğa damlatılıp sorunlu bölgeye sürüldüğünde kıl dönmesi ve batığa fayda sağlamaktadır. Günde 2 kez uygulanabilir.

İlginizi Çekebilir: