Alternatif Tıp, Şifalı Bitkiler

Kimyon Nelere İyi Gelmektedir?

Kimyonun Nelere İyi Gelmektedir?

Kimyonun Faydaları Hakkında

Kimyon maydanozgiller ailesinden bir bitkidir ve bilimsel adı ‘Cuminum cyminum’dur.

Kimyon Asya ve Hint mutfağında geniş ve önemli bir kullanım alanına sahiptir.

Zengin bir beta-karoten kaynağıdır. Beta-karoten karaciğerde depolanarak ihtiyaç halinde A vitaminine dönüştürülen A vitamini öncüsüdür. Bunun yanı sıra bünyesinde C, E, K vitaminleri de barındırır. Kalsiyum, demir ve fosfor mineralleri bakımından da zengindir.

Kimyon Faydaları Nelerdir

Bilim insanları kimyon üzerine pek çok araştırma yapmıştır. 100’den fazla bileşen içeren kimyon içerisinde bulunan fosfor cilt ve kemik sağlığı için faydalıdır. Kaliteli lif içermesi ile sindirim sistemini düzenler. Demir minerali ile kansızlığa karşı faydalıdır. Kalsiyum içeriği ile kemik sağlığını korur ve güçlendirir.

Vücuttan toksin atılımını sağlamada etkili bir baharattır. İçeriğinde bulunan kuminaldehit adlı bir bileşen ile sindirim üzerinde etkilidir. Bu bileşen kabızlık ve hemoroid semptomlarından kurtulmada oldukça tesirlidir.

Kimyon kan şekeri seviyesini dengeleme özelliğine sahip besinlerdendir. Bu özelliği ile şeker hastalarınca kullanılabilir.

Bünyesindeki antioksidanlar serbest radikallerle mücadele ederek kanser gibi hastalıklara karşı koruma sağlar.

Vücutta önemli görev ve vazifesi bulunan ‘timokinon’ bileşeni ile beyin hücrelerini uyararak konsantrasyonu artırır, alzheimere karşı koruma sağlar. Astım hastalarının ataklarını hafifletmektedir.

Soğuk algınlığı, öksürük, bronşit,solunum yolu hastalıklarına karşı koruyucudur. Mide ve bağırsak gazlarını gidericidir.

Bunların yanı sıra kimyon halk tababetinde saç bakımında kullanılmıştır. Bunun için kimyon çörek otu yağı ve zeytinyağı ile karıştırılıp saçlara sürülür. Bu şekilde kullanımı saç dökülmesini önlediği gibi; yeni saç oluşumunu da destekler.

Sirke ile karıştırılıp kullanıldığında sivilce ve siyah noktaları geçirdiği söylenmektedir.

Kimyonun Zararları

Kimyon uzman hekimlere danışmadan ve hekimlerden onay alınmadan tedavi amaçlı kullanılmaması gereken bir baharattır. Doğru ve uygun olmayan kullanımı böbrek ve karaciğere zarar verebilir. Diyabet ilacı kullananlar ölçülü tüketmeye özen göstermelidir.

Kimyon Çayı Nasıl Yapılır?

Kimyon çayı yapılacaksa tohumlardan hazırlanması gerekir. 1 su bardağı suya 1 çay kaşığı kimyon tohumu eklenerek 5-10 dakika kaynatılır. Sarı bir renk almış ise çayınız hazır demektir.

İlginizi Çekebilir: