Alternatif Tıp, Şifalı Bitkiler

Kiraz Yaprağının Faydaları Nelerdir

Kiraz Yaprağının Faydaları Nelerdir

Kiraz Yaprağı Nasıl Kullanılır, Kiraz Yaprağının Faydaları Nelerdir

Kiraz yaprağı çayı; idrar yolu enfeksiyonlarına, böbreklere, selülite faydaları olabilen bir çaydır. Gerek içilerek gerekse soğutulduktan sonra cilde tonik olarak kullanılabilir.

Kiraz yaprağı ile hazırlanan çay; saç bakımı için kepeklenme ve saç zayıflığına, cilt için ise cildi canlandırması ve göz altı torbalarına karşı faydaları olabilecek bir çaydır.

Ayrıca karaciğerin kendisini yenilemesine yardımcı, toksinlerden arındırıcı faydaları da vardır.

Vücuttan ödem atılmasını sağlayabilir. Diğer yeşil yapraklı bitkilerde olduğu gibi yoğun oranda fitobesin içermektedir. Protein ve vitamin bakımından zengindir.

Kiraz yaprağı çayı hem yemeklerde hem de çay olarak tüketildiğinde bağışıklık sistemin güçlendirici etkisi vardır. Damar tıkanıklığına, romatizmal problemlere karşı iyi gelir. Kanı temizleyici, yağ yakıcı ve sakinleştirici etkisi vardır.

Yapılan bazı araştırmalarda; kiraz yaprağı ekstrelerinin, DNA hasarını durdurucu etkisinin olduğu gözlenmiştir.

Kiraz Yaprağı Çayı Nasıl Hazırlanır

Geleneksel kullanımda karaciğer sorunları için kiraz yaprakları ve kurutulmuş kişniş yaprakları üzerine su eklenir ve kısık ateşte 30 dakika kadar kaynatıldıktan sonra soğutulur ve süzülerek tüketilir.

Yemeklerden sonra günde iki çay bardağı kadar şekersiz tüketilir. 1-2 ay devam edilir. Ayrıca kiraz yaprakları aynı şekilde kaynatılarak içilirse Hepatit A’ya karşı da fayda sağlayabilmektedir.

Normal çay gibi de demlenip tüketilebilir.

İlginizi Çekebilir: