Beslenme, Şifalı Bitkiler

Kırkkilit Otu (At Kuyruğu) Faydaları

Kırkkilit Otu (At Kuyruğu) Faydaları

Kırkkilit Otu (At Kuyruğu) Nedir

Kırkkilit otunun kullanımı tarih öncesi zamanlara kadar dayanmaktadır. Kırkkilit otunun belgelenmiş kullanımları antik roma ve yunan tıbbına kadar uzanmaktadır.

Kırk kilit otu yol kenarlarında, genellikle sulak yerlerde yetişebilen bir ot türüdür. Kırkkilit otu ülkemizin birçok yerinde yetişmektedir. Küçük sivri uçları ve yapraklara sahip olan kırkkilit otu görüntü itibariyle biberiye bitkisine benzemektedir. Dünya üzerinde birçok çeşidi olan kırkkilit otunun en az 7 türü olduğu söylenmektedir.

Topraktan aldığı mineralleri depolama özelliği ile bilinen kırkkilit otu, mineral bakımından oldukça zengin bir içeriğe sahiptir.

Kırkkilit Otu (At Kuyruğu Bitkisi) Faydaları

Ödemi atar.

İdrar söktürücüdür. Ayrıca idrar yolları enfeksiyonunda tedavi edicidir.

Böbrek taşlarını vücuttan atar.

Tüm bağışıklık sistemini iyileştiren fagositlerin sayısını, mikroorganizmaları ve diğer yabancı maddeleri yok eden beyaz kan hücrelerinin sayısını artırdığını göstermiştir.

Kemikleri güçlendirmektedir. Çalışmalar, kırkkilit otu kemik hücrelerinin üretimini doğrudan artırdığını ve artan kemik dokusu oluşumuna yol açtığını göstermiştir.

Zengin slika içeriği sayesinde eklem ağrılarının da kısa süre içerisinde azalmasına yardımcı olmaktadır. Osteoporaza bağlı eklem ağrılarının azaltılmasında kırkkilit otu önemli bir yere sahiptir.

Zayıflamada yardımcı bir bitkidir.

İdrar yolları enfeksiyonuna karşı tavsiye edilmektedir.

Ülser hastalığının giderilmesinde kullanılır.

Safra taşı tedavisinde kullanılmaktadır.

Ciltte oluşan hafif yanık ve yaralara karşı iyileştirici etkisi vardır.

Şişlikleri gidermektedir.

Saçların daha hızlı ve sağlıklı uzamasını sağlar.

Antiseptik özelliği vardır.

Kanamayı durdurma özelliğine sahiptir.

Gut hastalığında eklemleri ve kıkırdağı güçlendirmek için tavsiye edilmektedir.

Silisyum eksikliğini giderir.

Kırkkilit Otu Çayı Nasıl Yapılır

Genellikle aktarlarda kurutulmuş şekilde satılan kırkkilit otu çayı kurusundan elde edildiği gibi tazesinden de elde edilebilmektedir. 1 kupa bardak çay elde etmek için 2 çay kaşığı ot yeterli olmaktadır. Eğer çayınızı taze ot ile hazırlayacaksanız 2 dal taze kırkkilit yeterli olacaktır.

Yapılışı

Kırkkilit otunu bardağa koyduktan sonra kaynamış suyu ilave edin. Ardından 10 dakika demlenmesini bekletin. Eğer taze ot tercih etmişseniz bu süreyi biraz daha uzun tutabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir: