Alternatif Tıp, Şifalı Bitkiler

Kırlangıç Otu Nedir? Faydaları Nelerdir?

Kırlangıç Otu Nedir Faydaları Nelerdir

Kırlangıç otu ülkemizde de yetişen, birçok önemli rahatsızlığa çareler sunan bir bitkidir. Ayrıca çayı da yapılabilir. Bu bitki ile ilgili merak ettikleriniz makalemizin içerisinde…

Kırlangıç Otu Nedir Nerelerde Yetişir?

Gelincikgiller familyasından olan kırlangıç otu 30 ila 80 cm boyunda, kök kısmı parmak kalınlığında, çiçekleri altın rengi sarısında, çiçek demetleri 4-12 arasında olan bir bitkidir. Sapı kırıldığı zaman içerisinden akan süt renkli sıvı zehirlidir. Temmuz ve ağustos aylarında toplanır. Gölge bir yerde, doğrudan güneşe maruz bırakılmadan kurutulur.

Özel bir yetişme şekli bulunmayan bu bitki genellikle ormanlık alanların güney yamaçlarında, duvar diplerinde yetişir. Marmara ve Karadeniz Bölgelerinde yabani olarak  yetişir. Kaşıntı otu ve hilaliye isimleri ile de bilinir.

Kırlangıç Otu Faydaları

Kırlangıç otunun en önemli faydası kanı temizlemesi ve Kan Yapmasıdır. Bu bitkiyi ısırgan otu ve mürver ağacının goncaları ile karıştırıp günde 2 lt tüketmek kan kanserine karşı çok faydalıdır.

Eğer yaprağından bir tanesini bile alıp elinizle sıkıp elde ettiğiniz sıvıyı göz kapaklarınıza sürerseniz katarak gibi görme bozukluklarını, aşırı göz yorgunluklarını giderme özelliğine sahiptir.

Kadınlarda böbrek rahatsızlığından dolayı yüz, kol ve bacaklarda oluşan kıllanmalar için de sıkıştırıcıdan geçirilen kırlangıç otundan elde edilen suyu sürülüp 1 veya 2 saat beklenmesi çok fayda sağlar. Daha sonra doğal bir sabunla yıkanır. Hafif nemli deri üzerine kılıçotu yağı veya papatya kremi sürülür.

Ciddi karaciğer rahatsızlıklarında hemeopati yoluyla uygulandığında çok önemli olumlu etkileri mevcuttur. Sarılığın tedavisinde kullanır. Safra kesesi iltihabı ve safra taşlarının düşürülmesi için çok etkilidir.

Karaciğer iltihabı ve akciğer iltihabında faydalıdır. İshalin kesilmesi için kullanılır. Korkuyu giderir. Sap kısmından çıkan sütü siğil ve nasır tedavisinde kullanılır.

Hemeopati nedir? Benzeri benzerle tedavi etmek demektir. Hastalık ile savaşan vücutta meydana gelen değişikliklerdir. Kırlangıç otu karaciğer rahatsızlıklarında oluşan etkileri ağrı, ateş gibi problemleri giderir.

Kırlangıç Otu Çayının Hazırlanışı

2 tatlı kaşığı kurutulmuş kırlangıç otunu 2,5 su bardağı kaynar su içerisine koyup  10 dakika demleyin. Demlendikten sonra süzerek için.

Kırlangıç Otu Zararları

Aşırı ve bilinçsiz kullanımı mide rahatsızlıklarına neden olabilir.

İlginizi Çekebilir: