Beslenme, Şifalı Bitkiler

Kırmızı Pancar Nasıl Tüketilir, Faydaları Nelerdir?

Kırmızı Pancar Nasıl Tüketilir, Faydaları Nelerdir?

İnsan sağlığı için önemli vitamin ve mineralleri taşıyan kırmızı pancar faydaları ve nasıl tüketilmesi ile ilgili bilmeniz gerekenleri sizler için derledik.

Kırmızı pancar ıspanakgiller ailesinden kök kısmı toprak altında yetişen bir sebze türüdür. Köken olarak bir Akdeniz bitkisidir. Rengi kırmızımsı mor renktedir. Sağlık açısından bu renge sahip oluşu diğer kımızı ve mor renkli sebze ve meyveler gibi kırmızı pancarı da ön plana çıkarıyor.

Çünkü biliyoruz ki bu tarz sebze ve meyveler antioksidan bakımından zengindirler.

Antioksidan bakımından zengin oluşları da bu tarz gıdaları kanserle mücadelede ve serbest radikallerin vücuda verebileceği diğer zararlara karşı korumaktadır.

Kırmızı pancar A, B, C, P vitaminleri ile demir, potasyum, sodyum, fosfor, magnezyum, çinko, demir, kalsiyum mineralleri bakımından zengindir.

Kırmızı Pancarın Faydaları

Kırmızı pancar yüksek antioksidan içeriği ile kanser türlerine karşı koruma sağlar. Potasyum bakımından zengin oluşu kalp ve damar sağlığı için önem arz eder. Felç riskini aza indirir. Kan basıncını düşürür. Yüksek tansiyona karşı koruma sağlar.

Manganez bakımından zengin oluşu karaciğeri yeniler. Kanı ve karaciğeri temizler. Demir minerali bakımından zengin oluşu da anemi rahatsızlığı olanlar için önemlidir. Vücuttaki glikoz seviyesini düşürme etkisi vardır.

Diyabet hastaları için iyi bir yiyecektir. Ancak diyabet rahatsızlığı olanların dikkatli ve hekimlerinin bilgisi dahilinde kullanmaları önerilir.

Sindim sistemi üzerinde de faydası olan bu şifalı besin kabızlığı giderdiği gibi mide ekşimesi rahatsızlığını da geçirir.Kırmızı pancar kemik sağlığının korunmasına da faydası vardır.

Kalsiyum içermesi kemikleri güçlendirir. Göz sağlığı için de önemlidir. İltihap engelleyici özelliği bulunmaktadır. Vücuda kuvvet verir.

Kırmızı Pancar Nasıl Tüketilmelidir?

Katı meyve sıkacağından geçirip suyunu içmeniz mümkün. Kırmızı pancar suyu da kendisi kadar sağlığa faydalıdır. Yalnız burada tek başına tüketmek yerine havuç veya elma gibi meyvelerle yarı yarıya karıştırıp içmenizi öneririz.

Haşlayarak pişirip yemeniz de mümkün. Burada da 15 dakikadan fazla pişirmemeye özen göstermeniz gerekiyor. Çünkü içeriğindeki bileşenler ısıya fazla dayanıklı değildir.

Kırmızı pancarı en güzel tüketim şekli ise çiğ olarak yemektir. Rendeleyip salatasını yapabilirsiniz. Üzerine biraz limon biraz zeytinyağı ekleyip yemeniz mümkündür.

İlginizi Çekebilir: