Beslenme, Genel

Kolaya Rengini Veren Karmin Böceği ve Karmin Boyası Hakkında

Kolaya Rengini Veren Karmin Böceği ve Karmin Boyası Hakkında

Karmin Böceği ve Karmin Boyası Nedir

Karmin (Carmine) böceği; koşinil (cochineal) böceği olarak da bilinen Latince adı Dactylopius coccus olan kırmızı renkli boyar madde üretiminde kullanılan bir böcek çeşididir. Koşinil böceğinin dişilerinden veya yumurtalarından elde edilen boyar maddeye karmin yada karmine denmektedir.

Özellikle Meksika, Şili, Kanarya Adaları gibi Amerika kıtasında yetişen değişik kaktüs türleri üzerinde yaşamaktadırlar.

Mercimek büyüklüğünde kabuklu bir böcek olan karmin böceği kaktüslerin öz suyunu içerek besleniyorlar.

Dünya karmin boyası üretiminin %95’i Peru’da yapılmaktadır. Karmine boyası için özel tarlalar bulunmakta ve koşinil böcekleri bu tarlalarda yetiştirilmektedir. Geçtiğimiz yıllarda Peru karmin boyası ihracatından kazancı yaklaşık 46,5 milyon dolar olmuştur.

Dişi karmine böceklerinin vücut ağırlıklarının beşte biri carmin boyasının elde edilmesinde kullanılan karminik asit içermektedir.

Kızılderililer tarafından kırmızı rengi elde etmek için kullanıldıkları bilinmektedir. Kola içerisinde kullanıldığı haberleri insanların dikkatini çektiği için bu böceğe kola böceği, koşinil böceğinden elde edilen boyaya ise elde edilen boyaya da kola boyası gibi isimler verilmiştir.

Karmin Boyası Hangi Gıdalarda Bulunmaktadır

Karminik asitin kimyasal formülü C22H20O13‘dür ve gıdalarda E120 nolu katkı olarak kullanılır. Yani etiketinde E120 koruyusucu yazıyor ise içerisinde karmine böceğinden elde edilen karmin boyası bulunmaktadır.

Ayrıca gıda etiketlerinde “Cochineal”, “Cochineal Extract”, “Carmine”, “Crimson Lake”, “Natural Red 4”, “C.I. 75470 gibi kodlarla da belirtilebilir.

Karmin boyası; Avrupa’ya geldiği 16.yy’dan beri kozmetik ürünlerinde, tekstil boyamada ve ilaç sanayinde kullanıldığı gibi gıdalarda doğal boyar madde olarak kullanılmaktadır. Özellikle içecek olarak kola ürünlerinde bu böcekten elde edilen karmine boyası kullanılmaktadır.

Bu boya; et ürünleri, sosisler, soslar, kanatlı kümes hayvanları, bazı deniz ürünleri, marmelatlar, reçeller, meyveli içecekler, tatlı ve pastalar, dondurma ve şekerlemeler ile bazı süt ürünlerinde de kullanılmaktadır.

Yine elma şarabı ve bazı likörlerde, meyveli dondurmalarda, kırmızı rujlarda karmine boyası kullanılmaktadır.

Karmine Boyası Sağlığa Zararlı mıdır

Doğal bir boya çeşidi olduğundan toksik veya zehirleyici değildir. Kanserojen etki göstermez. Çok nadiren alerjiye neden olduğu bilinir.

Ancak bazı kaynaklarda; aşırı karmine boyasına maruz kalmak; bağ ağrısı, bulantı, solunum sorunları, cilt kızarıklığı, göz tahrişi, baş dönmesi gibi yan etkilere neden olabileceği belirtilmiştir.

İlginizi Çekebilir: