Alternatif Tıp, Şifalı Bitkiler

Kudret Artırıcı Çakşır Otu Faydaları, Kullanımı

Kudret Artırıcı Çakşır Otu

Kudret artıran, iktidarsızlığa çareler sunan çakşır otunun faydaları ve nasıl kullanılması gerektiği bu yazımızda.

Çakşır Otu Nedir?

2 metreye kadar uzayan, Anadolu’da yaygın olarak bulunan hatta Doğu Anadolu Bölgesinde haşlanarak veya turşusu yapılarak tüketilen, sarı renkte çiçekleri bulunan bir bitkidir çakşır otu.

Çok eskilerden beri kökleri ezilerek balla karıştırılıp kudret artırıcı olarak kullanılır. İçerisinde tanen, uçucu yağ, reçine, nişasta, alkaloit ve saponin bulunur.  Aş otu, oğlan aşı, hitlik,  şeytan teresi adlarıyla da anılır.

Çakşır Otu Nasıl Kullanılır?

1.Kullanım Şekli

Kökünü toz haline getirip bal ile karıştırıp macun şeklinde tüketebilirsiniz. Bu macunu günde sadece bir kez, kahvaltıdan ya da hafif yemeklerden sonra tüketiniz. Her gün düzenli bir kez 1 ay boyunca kullanınız.

2.Kullanım Şekli

1 tatlı kaşığı çakşır otu kökünü 1 su bardağı suya ekleyip kısık ateşte 10 dakika kaynatın.  Kaynadıktan sonra süzün. Yatmadan önce için. Hazırlayacağınız bu çayı da günde sadece bir kez kullanın.

3.Kullanım Şekli

1 litre kaynatılmış klorsuz suya 3 yemek kaşığı çakşır otu atılıp, 2 saat demlenmesi beklenir. Bu çayı gün içerisinde 1 bardak içilir. Tatlandırmak için limon ya da bal kullanabilirsiniz.

Çakşır Otu Faydaları Nelerdir?

En önemli özelliği cinsel gücü ve cinsel isteği artırmasıdır. Afrodizyak etkisi vardır.
Sperm sayısını ve hareketliliğini artırıcı etkisi vardır. Erkeklerde sperm hastalığı olarak bilinen azosperm tedavisinde etkilidir.

Çakşır otu kas ve adaleleri kuvvetlendirir. Bununla birlikte kas ve adale ağrılarını dindirir.

Sinirleri rahatlatır. Bedeni gevşetir.

Vücuda direnç ve zindelik katar.

Astım ve bronşit tedavisinde etkilidir.

Hemoglobin düzeyini dengeler.

Vücudun toksinlerden temizlenmesini sağlar.

Antitümör etkisi vardır.

İdrar yollarında taş oluşumunu önler.

Çakşır Otunun Zararı Var mıdır?

Hafif zehirli bitkiler arasında bulunan bu bitkiyi tüketirken belirtilen ölçülere riayet ederek kullanmak gerekir. Kesinlikle aşırı kullanımına yeltenmeyiniz. Hamile ve emzikli annelerin kullanmaması gerekir. Yine küçük çocuklarca ve bu bitkiye alerjisi bulunanlarca kullanılmamalıdır.

Bir Hatırlatma:

Bu bitkiden yapılmış kapsüller de mevcuttur. Bu kapsülleri de kullanabilirsiniz. Ancak kapsülleri güvendiğiniz market veya eczaneden alınız. Ayrıca bu kapsülleri kullanacaksanız sağlık açısından hiçbir probleminizin de bulunmaması gerekir. Taklit türlerinin de piyasalarda bulunduğunu hatırınızdan çıkarmayın.

İlginizi Çekebilir: