Beslenme, Şifalı Bitkiler

Kuru Fasulyenin Faydaları Nelerdir?

Kuru Fasulyenin Faydaları Nelerdir?

Kuru Fasulye Faydaları Hakkında

Kuru fasulye; Türk mutfağının vazgeçilmezi bir gıdadır. Vazgeçmediğimiz kadar da var hani. Çok şifalı bir besin. Müthiş faydaları bulunuyor. Bir de gaz yapmasa. Peki neden gaz yapar kuru fasulye. Hepsini sizler için araştırdık.

İyi bir protein kaynağı olup, protein miktarı ete eş değerdir. Bu açıdan vejetaryenler için alternatif bir besindir. Kemik sağlığı için de oldukça faydalı. Gelişim çağındaki çocukların tüketmesi sağlıklı kemik gelişimine katkı sağlar.

Tüketilmesinin böbrek taşlarının düşürülmesinde etkili olduğu bilinmektedir. İyi bir lif kaynağı olması sindirim sistemi için de faydalıdır. Glisemik indeks açısından idealdir. Lifli besinler kalsiyum emilimi için önemli gıdalardır. Kabızlık şikayeti olanlar da gönül rahatlığı ile kullanabilir.

Folik asit bakımından da zengin olup, hamile bayanlarca tüketilebilir. Çok yağlı olarak pişirilmediği ve makul olarak yenildiği müddetçe yüksek tansiyonu düşürür. Kalp ve damar tıkanıklığına karşı koruyucu olduğu gibi kalp krizi riskini de önler. Zihin ve beden yorgunluğuna iyi gelmektedir.

Bünyesindeki vitamin ve mineraller: Kuru fasulye bünyesinde A vitamini, B1, B2 ve B3 vitaminleri, C vitamini E vitamini ile, fosfor, kalsiyum, demir, sodyum, potasyum, çinko ve lif içermektedir.

Kuru Fasulye Neden Gaz Yapar?

Sırf gaz yaptığından dolayı bazıları kuru fasulye gibi şifalı bir yiyeceği tüketmekten uzak dururlar. Peki neden gaz yapar?

İçerisinde ‘oligosakkarit’ isimli bir şeker molekülü içerir. Bu molekül midede ve ince bağırsakta sindirilemez. Çünkü vücut oligosakkaritleri sindirecek enzim üretmemektedir. Mide ve ince bağırsakta sindirilemeyen bu molekül kalın bağırsağa geçer ve buradaki bakterilerle iletişime geçmesi neticesi bağırsakta gaz ortaya çıkar.

Pişirmeden önce bir gece suda bekletmek, haşlanırken ortaya çıkan beyaz köpükleri atmak belki bu problemden kurtulmanıza yardımcı olabilir.

Kuru Fasulyenin Kullanım Alanları

Kuru fasulyenin haşlanarak elde edilen püresi cilt bakımında oldukça faydalı. Cildi yeniliyor ve pembeleştiriyor. Yine kuru fasulyeden elde edilen un ekmek ve pasta yapımında kullanılıyor. Hatta bu un besleyiciliğini artırmak için bazı yemeklere de katılabiliyor.
Sağlıcakla kalınız.

İlginizi Çekebilir: