Beslenme, Şifalı Bitkiler

Kuru Soğan Faydaları Nelerdir?

Kuru Soğan Faydaları Nelerdir?

Kuru Soğan Faydaları Hakkında

Sarımsak, pırasa gibi allium ailesine mensup kuru soğan Çin ve Japonya gibi ülkelerde ilaç gibi değerlendirilmektedir. Allium ailesine ait diğer sebzeler gibi bu sebze de yüzyıllardır yetiştirilmektedir. Türk mutfağının da vazgeçilmezlerinden olan kuru soğan faydaları ile bu konumunu hak etmektedir.

Dünya genelinde geniş bir üretime sahip bu faydalı sebze her ne kadar ağız da bıraktığı kokuyla rahatsız edici olsa da sağlığımız için müthiş faydalar sunuyor: Doğal antibiyotik ve ağrı kesici özelliği bulunan kuru soğan günümüzde birçok önemli hastalığın tedavisinde kullanılmakta ve faydalı sonuçlar vermektedir.

Birçok bayan kist ve miyomlarından bu harika sebze ile kurtulmuş, yine kadınlarda görülen politistik over sendromu, erken menopoz gibi sorunlara karşı da olumlu sonuçlar vermiştir. Erkeklerde ise prostatit olarak bilinen prostat içi iltihaplanma durumunda da imdada yetişmiştir.

Sarımsak ve pırasa gibi kuru soğan da özellikle kansere karşı geniş çaplı olarak incelenmiştir. Bu incelemelerde bünyesinde bulunan bileşikler sayesinde kanseri önlediği, tümör gelişimini yavaşlattığı, serbest radikallerin vücuda vereceği zararları inhibe ettiği görülmüştür.

Yine uzun vadeli yapılan deneylerde kuru soğan gibi allium ailesine bağlı sebzeleri tüketenlerin prostat kanserine yakalanma riskinin en düşük seviyede olduğunu ortaya koymuştur. Yine sık tüketildiği yerlerde mide kanseri ve yemek borusu kanserine yakalanma riski arasında ters bir orantı olduğu kanıtlanmıştır. Lifli yapısının da kolon kanserine karşı koruma sağladığı bilinmektedir.

B6, C vitaminleri ile manganez, demir, kalsiyum, fosfor, magnezyum, potasyum, quercetin, kükürt içeren kuru soğan soğuk algınlığı şikayetlerine karşı da faydalıdır. Bileşiğinde bulunan folat ruh halini düzenler, uykusuzluk ve depresyon şikayetlerini azaltır.

Damar sertliğini, kemik erimesini önleme özelliğine sahip bu faydalı sebze geleneksel tıpta antibakteriyel özelliği ile dış yaraların tedavisinde de kullanılmıştır.

Kuru Soğanın Besin Değerleri

Bir bardak doğranmış soğan 64 kalori, 15 gram karbonhidrat, 0 kolesterol ve yağ, 3 gram lif, 7 gram şeker, 2 gram protein, günlük B6, C ve manganez ihtiyacının da %10’dan fazlasını içerir.

Kuru Soğan Tüketimi

Günlük ortalama orta boy bir adet tüketilmesi önerilir. Dış kabuğun altındaki kabuk kısım flavonoid açısından zengindir ve bu kısım atılmamalıdır. Pişirirken uzun süreli ve yüksek ısıda pişirilmemelidir. En güzel ve faydalı tüketimi ise çiğ olarak yenilmesidir.
Sağlıcakla kalınız…

İlginizi Çekebilir: