Alternatif Tıp, Beslenme

Lahananın Kansere Olan Etkisi Üzerine Bir Araştırma

Lahananın Kanser Üzerine Olan Etkisi Üzerine Bir Araştırma

Yakın zamanlarda İngiltere’de yapılan Ulusal Kanser Araştırma Konferansı’nda lahana grubu sebzelerde bulunan indol-3-karbinol adlı maddenin kanser hücrelerini öldürmeye yardım edebileceğinden; özellikle de kemoterapi alan hastalarca tüketilmesi gerektiği belirtildi.

Lahanada bulunan ve sülfür içeren bileşiklerdeki indol grubu; gıdalarla birlikte aldığımız kanserojen maddeleri bağlayıp etkisiz hale getiriyor. Yani bu da demek oluyor ki bu sebze kürler halinde tek başına değil, normal öğünlerle tüketilmeli.

Bunun için de fazla miktarda tüketmeye de gerek yok, önemli olan düzenli tüketmek, her yemeğin yanına usanmadan tüketebileceğiniz en pratik çözüm salata olabilir.

Yemeklerin yanında garnitür olarak da tüketebileceğiniz gibi, hafifçe haşlayın ve üzerine sarımsaklı yoğurt veya limon-sirke-zeytinyağı üçlüsünü ekleyip de yiyebilirsiniz.

Lahanadaki bir başka kanser savaşçısı madde grubu ‘glukosinolatlar’.

Glukosinolatlar vücuda alındıktan sonra daha güçlü bir kanser savaşçısı olan ‘izotiyosiyanat’ lara dönüşüyor ve esas etkiyi bu madde gösteriyor. Bu konuda yapılmış birçok deney de mevcut.

Genellikle ‘turpgiller’ ailesi üzerinde yapılan çalışmalarda, 94 çalışmanın % 70’inde lahananın bu konuda özellikle de mide, kalın bağırsak ve akciğer kanseri konusunda diğerlerinden daha etkili olduğu görüşü hakim.

Bilim dünyasında Rusya ve Polonya’da yaşayan kadınlar üzerinde meme kanserinin daha az görülmesi de bu sebzeyi daha fazla tüketmelerine bağlandı. Bunun fizyopatolojik açıklaması şöyle; lahana içerisindeki indol grubu vücudun östrojen yıkım mekanizmalarını meme kanseri oluşumu aleyhine değiştiriyor.

Bu çok karmaşık mekanizmaları kısaca şöyle özetlemek mümkün; östrojen, yani dişilik hormonunun vücutta çeşitli parçalanma ürünleri var ve bunların hepsi farklı işlev görüyor. Bunlardan 16-alfa-hidroksi-östron ve 4- hidroksi-östron’un meme kanseri oluşumunda etkili olduğu düşünülüyor ve lahana tüketimi kanda bu iki metabolizma ürününün seviyesini düşürüyor.

Ancak ‘faydalı’ bir metabolizma ürünü olan 2-hidroksi-östron miktarını yükseltiyor. Yani lahana tüketince dişilik hormonu seviyeniz düşmüyor.

İlginizi Çekebilir: