Alternatif Tıp, Şifalı Bitkiler

Limon Otu Kullanımı ve Faydaları

Limon Otu Kullanımı ve Faydaları

Sağladığı faydalarıyla muhakkak tüketilmesi ve mutfaklardaki yerini alması gereken limon otunun şifa dağıttığı hastalıkları, kullanımını sizler için araştırdık.

Buğdaygiller familyasına ait olan limon otu bilimsel adıyla “Citronella” halk arasında hoş kokusuyla melisa olarak da adlandırılmaktadır. Boyu 3 metreye kadar ulaşabilen bu bitki limon kokusunu andırdığından bu isimle anılmaktadır. Hindistan üzerinden dünyaya yayılan bu bitki Asya mutfağında da kendine yer bulmuştur.

Bitkinin kullanılan kısmı yapraklarıdır. Yapraklarından çay yapılabilmekte, ayrıca hoş kokusu ile kozmetik sanayinde kullanılmakta, hatta sivrisinekleri uzaklaştırmak için dahi kullanılmaktadır.

Bünyesinde neral, nerol, sitral, limonen ihtiva eder.

Limon otu ile hazırlayacağınız çayın faydaları dudak uçuklatacak cinsten. Solunum yollarından kansere, anne sütünü artırmadan stresten kurtulmaya kadar yaygın bir tedavi alanı bulunmaktadır.

Limon Otunun Faydaları Nelerdir

Hazırlayacağınız çay solunum yollarını temizleyici özelliğe sahiptir.

Öksürüğü kesmede çok etkilidir.

İçeriğindeki maddeler etkili bir ağrı kesicidir. Balgam söktürür. Ateşi düşürür.

İltihap giderici özelliği vardır.

Limon otu spazm çözücüdür.

Tansiyonu düşürür.

Bu açıdan yüksek tansiyon hastaları gönül rahatlığı ile kullanabilir.

İştah açıcı özelliği vardır. Mideyi rahatlatır.

Anemi hastalığı için faydalıdır.

Çayı çok etkili bir stres gidericidir. Stresten uzak yaşamak için muhakkak bu bitkinin çayı tüketilmelidir.

Kandaki şeker seviyesini düşürür. Bu haliyle diyabet (şeker) hastalarınca tüketilmesi gerekir.

Prostat rahatsızlığı bulunanlar için de faydalıdır.

1 lt kaynar su içerisine 1 avuç limon otu atılıp, yüz 10 dk buharına tutulursa harika bir cilt bakımı yapılmış olur. Ardından yine bu bitki ile hazırlanacak tonik ile yüz yıkanır. Bu uygulama kırışıklıkları giderir ve yaşlanmayı geciktirir.

Sadece bu bitkinin bünyesinde bulunan “citral” adlı maddenin kanserli hücreleri yok ettiği bilimsel olarak kanıtlanmıştır.

Bunun yanı sıra bu bitkinin yaprakları oda parfümü ve sivrisineklerden kurtulmak için kullanılabilir.

Limon Otu Çayı Nasıl Hazırlanır

1 fincan kaynamış su içerisine 1 gram limon otu atılır. 10 dakika kadar demlenmesini bekleyin. Gün içerisinde 2 kez tüketmeniz yeterli olacaktır.

Limon Otundan Tonik Hazırlama (Cilt Bakımı İçin)

Cildimize uygulamak üzere tonik hazırlamak için 1 su bardağı kaynar su içerisine 1 yemek kaşığı limon otu konulur. Ağzı kapalı 5 dakika kaynatıldıktan sonra ocak kapatılır ve 15 dakika demlenmesi beklenir. Hazırlanan toniğin cilde uygulanmadan önce zeytinyağı ile temizlenmesi etkili bir sonuç verecektir.

İlginizi Çekebilir: