Beslenme, Şifalı Bitkiler

Madımak Otu Hakkında Bilgi

Madımak Otu Hakkında Bilgi

Madımak Otu Nedir?

Madımak otu kuzukulağı ailesine ait küçük yeşil yapraklı bir ottur. İç Anadolu Bölgesinde oldukça iyi bilinen ve sıklıkla tüketilen; çeşitli baharatlarla pişirildiğinde damaklarda harika bir tat bırakan bu şifalı ot özellikle Tokat, Sivas gibi illerde bolca tüketilmektedir. Nisan-mayıs aylarında toplanılmaktadır.

Bu yörelerimizde madımak otu hem taze olarak hem de kurutularak neredeyse yıl boyu sofralarda yerini almaktadır. Pişirilebildiği gibi salatası ve böreği de yapılabilmektedir. Özellikle Tokat ilimizde çemen ile yapılan yemeği ise dillere destandır. Herkesin denemesini tavsiye ederiz.

Madımak Otunun Faydaları Nelerdir?

iyi bir antioksidan kaynağı olan madımak vücudumuzu serbest radikallerin vereceği zararlara karşı korur.

İshal problemi olanların bu rahatsızlıktan kurtulmasında etkili bir etkiye sahiptir. Vücudun sıvı kaybını önleyici etkiye sahiptir.

Kan şekerini düzenleme özelliğine sahiptir. Kan şekerinin yükseldiği durumlarda tüketilmesi kan şekerinin düşürülmesinde fayda sağlamaktadır.

Mide ve sindirim sorunlarına karşı da faydalıdır. Bu tür problemlere karşı çayı yapılarak da tüketilebilir.

İdrar söktürücüdür. Ödem attırıcı özelliğinin yanı sıra böbrekleri de temizlemektedir.

Madımak Otunun Zararı Var mıdır?

Üzerinde yeteri oranda araştırma yapılmamış olan madımak otunu diğer her şeyde olduğu gibi ölçülü tüketmekte fayda var.

Bilinen bir yan etkisi bulunmamakla birlikte haftada bir iki defa tüketmeye özen gösterilmelidir. Pişirilerek tüketilecekse içerisine konulan baharatlara karşı herhangi bir alerjinizin bulunup bulunmadığına da dikkat edilmelidir.

Madımak Yemeği Tarifi (Tokat İli)

MALZEMELER

1 kilo madımak, 1 çay bardağı bulgur, 1,5-2 çorba kaşığı domates salçası, 1 tatlı kaşığı tokat çemeni (oranı isteğe bağlı artırıp azaltabilirsiniz), 1 adet kuru soğan, 3-4 diş sarımsak, pul biber, tuz

HAZIRLANIŞI

Madımakları bol suda iyice temizleyin ve doğrayın. Bir tencereye yağ koyun ve ısıtın. İçerisine soğanları doğrayıp ekleyin ve kavurun. Salça ve sarımsağı da kavrulan soğanların içerisine atın ve biraz daha kavurun. Doğradığınız madımak ve çemeni de ekleyerek kavurmaya devam edin.

Kavurma işlemi bitince üzerini iki parmak geçecek kadar kaynar su ilave edin. İçine bulgur ve baharatlarınızı da ekleyin. Madımaklar iyice yumuşayana kadar pişirme işlemine devam edin. Madımaklar iyice yumuşayınca yemeğiniz hazır demektir. Afiyetle servis edebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir: