Beslenme, Genel

Mayonezin Zararları Nelerdir?

Mayonezin Zararları Nelerdir?

Mayonezde Hangi Malzemeler Var

Mayonez; günümüzde ketçaptan sonra en çok tüketilen soslar arasındadır. Fransız kökenli bir sostur. Şeker ve yumurta sarısı ağırlıklı bir besindir.

Mayonezin Bileşimi:

Mayonez bitkisel sıvı yağ, yumurta sarısı, su, şeker, modifiye mısır nişastası, tuz, sirke, limon suyu konsantresi, koruyucu (sorbik asit), asit düzenleyici (laktik asit), antioksidan(E.D.T.A), limon ve hardal aroması içerir.

Kalorisi: 100 gramı 679 kaloridir. 100 gramın 66 gramı yağdır. Bu çok ciddi bir rakamdır.

Mayonezin Zararları Nelerdir?

Mısır nişastası ve NBŞ (nişasta bazlı şeker), E.D.T.A isimli koruyucu katkı maddesi, kaynağı belirsiz sıvı yağ içermesinden dolayı hazır mayonezleri mümkün olduğunca az tüketmek gerekir.
Ayrıca; gıda etiketlerinde kullanılan nişasta gibi malzemelerin GDO’lu olup olmadığı, şeker türünün ise nişasta bazlı şeker veya pancar şekeri olup olmadığı belirtilmediğinden şüphe ile yaklaşmak yerinde bir davranış olacaktır.

Bir porsiyonun yaklaşık 100 kalori olduğu düşünülürse; özellikle fastfood ürünlerle birlikte alındığında kilo alımını hızlandıracağı kesindir. Kalori ve yağ oranı yüksek olduğundan; kolesterolü yükselteceği ve yanlış beslenme alışkanlıklarına ek olarak düzenli mayonez tüketmek ile birlikte başta kalp problemleri, obezite, organ yağlanması, diyabet gibi sorunlara zemin oluşturabileceği unutulmamalıdır. Yine önemli miktarda tuz içerdiğinden dikkat edilmelidir.

Eğer illa da mayonez tüketmek istiyorsak mümkün olduğunca az tüketmemiz gerekir. Bilindik ve güvenilir markaları tercih etmeye özen gösterilmelidir. Açıkta satılan, içeriği ve tarihlendirmeleri belli olmayan mayonezleri almamamız gerekir.

İlginizi Çekebilir: