Beslenme, Genel

Melatonin Nedir, Hangi Gıdalarda Bulunur?

Melatonin Nedir, Hangi Gıdalarda Bulunur?

Melatonin Hormonu Nedir?

Vücudun ritmini düzenleyen melatonin hormonu beyinde bulunan epifiz bezinden salgılanan bir hormondur. Biyolojik ritmi ayarlayan bu hormon akşam 21:00’den itibaren salgılanmaya başlamakta; gece 02:00-04:00 saatleri arasında da en yoğun halini almaktadır. Sabah saat 07:00’den itibaren de azalmaktadır.

Biyolojik ritmi düzenlediğini belirttiğimiz bu hormonun en etkili olduğu alan ise uyku düzenidir. Bu hormonun salgılandığı beyindeki kısım ışığa duyarlı olduğundan, muhakkak karanlık ortamlarda uyumak gerekir.

Melatonin Hormonu Görevleri

En güçlü antioksidanlardandır. Hücre yenilemede ve bağışıklık sisteminin güçlenmesinde de etkilidir. Şöyle ki: yapılan araştırmalar özellikle gece çalışan kişilerin daha çabuk hastalandıkları ve kansere yakalanma risklerinin daha yüksek olduğunu ortaya koymuştur.

Yine bu hormonun birçok kanser türünde büyümeyi azalttığı gözlemlenmiştir.
Güçlü bir bağışıklık sistemi, sağlıklı bir bünye için gerekli olan melatoninin böbrek ve göz sağlığının korunmasında da önemli görevleri vardır.

Melatonin Eksikliği Nelere Yol Açar?

Melatonin hormonu seviyesi yaşlanmaya bağlı olarak düşmektedir. 45 yaş ve üzeri kişilerde bu hormonun salgılanma oranı azalmaktadır. Eğer başka sorunlardan ötürü (gece çalışma, ışıklı ortamlarda uyuma vs.) hormonun salgılanması azalırsa hastalıklara yakalanma riski artar, vücutta yaşlanma hızı da yükselir.

Melatonin eksikliği stres, sıkıntı ve depresyon durumlarını da tetiklemektedir.

Melatonin Hormonu Salgılanmasını Etkileyen Faktörler

Yukarıda da değindiğimiz gibi bu hormon karanlık ortamlarda salgılanmaktadır. Bu nedenle uyunulan ortamların muhakkak karanlık olması gerekir. Işıklı ortamlar melatonin salgısını azaltmaktadır. Bunun yanı sıra yatılan ortamlarda bilgisayar, cep telefonu, televizyon gibi cihazlar bulunmamalı ve telefon ve bilgisayar kesinlikle prize takılı olmamalıdır. Bu faktörler melatonin hormonu salgılanmasını etkilemekte ve azaltmaktadır.

Melatonin İçeren Besinler Hangileridir?

Bu hormon triptofan adı verilen bir aminoasitten sentezlenmektedir. Triptofan ise dışarıdan alınması gereken bir aminoasittir. Ayrıca seratonin hormonun sentezlenmesinde de görev almaktadır.

Buradan hareketle; muz, çilek, elma, böğürtlen, ceviz, balık, et, kestane, peynir, ayçiçeği, brokoli, portakal, mantar, soğan, lahana, bezelye, domates, kızılcık, çemen, rezene, nohut, kuru fasulye, susam, kabak, lahana, patates, salatalık, badem, patlıcan gibi yiyecekler triptofan içeren gıdalardır.

Bunların yanı sıra bu konuda vişne birinci sırada yer almaktadır. Vişne melatonin seviyesini artıran ender gıdalardandır.

İlginizi Çekebilir: