Alternatif Tıp, Beslenme

Menengiç Kahvesi Tarifi ve Faydaları Hakkında

Menengiç Kahvesi Tarifi ve Faydaları Hakkında

Menengiç ve Menengiç Kahvesi Faydaları

Yöresel olarak bıttım, çedene, çitlenbik, çıtlık gibi isimlerle anılan ve yaygın olarak Güneydoğu Anadolu Bölgesinde kendiliğinden yetişen menengiç sakızağacıgiller ailesinden çalı görünümlü bir fıstık türüdür.

Meyvelerinden menengiç kahvesi, yağından da oldukça faydalı olan bıttım sabunu elde edilir (bknz:bıttım sabunu faydaları) meyveleri B ve E vitaminleri açısından oldukça zengin olmakla birlikte protein ve yağ deposudur. Bunların yanı sıra potasyum, sodyum, fosfor, kalsiyum, demir, bakır, çinko, selenyum, magnezyum mineralleri açısından da zengindir.

Menengiç ve menengiç kahvesi faydaları: Ses tellerini açar, nefes darlığına iyi gelir, göğsü yumuşatır, öksürüğü keser, böbrek kumlarını döker, cinsel gücü artırır ve mideye iyi gelir. Halk tababetinde ise; egzama, astım, sarılık, ishal, sancılı mide ağrılarında kullanılmıştır.

Menengiç Kahvesi Nasıl Yapılır, Özellikleri Nelerdir?

Son zamanların gözde kahveleri arasına girmeyi başaran menengiç kahvesi kafein içermez, ayrıca içeriğinde barındırdığı antioksidan ve fenolik bileşikler sayesinde kansere karşı koruma sağlar. Yine macun kıvamlı koyu renkli özelliği ve kendine has tadı da diğer kahvelerden ayırt edilen özellikleri arasındadır.

Tek Kişilik Tarif  İçin Gerekli Malzemeler: 1 fincan süt, 1 çay kaşığı menengiç kahvesi, arzu edenler için şeker.

Hazırlanışı: Süt cezveye konulur. Üzerine kahve ve isteniyorsa şeker ilave edilir. Karıştırılarak kısık ateşte pişirilir. İki taşım kadar pişirildikten sonra fincana konularak servis edilir.
Afiyet olsun…

İlginizi Çekebilir: