Alternatif Tıp, Şifalı Bitkiler

Meşe Palamudu Faydaları ve Diyabete Etkisi

Meşe Palamudunun Faydaları ve Diyabete Etkisi

Çörek otu ile ezilerek kullanımı ile şeker hastalığı üzerinde oldukça önemli etkiye sahip olan meşe palamudu kullanımı ve diğer faydalarını bu makalede bulabilirsiniz.

Meşe Ağacı, Meşe Palamudu, Pelit Nedir?

Kayıngiller familyasındandır ve 400’e yakın türü vardır. ülkemizde de 18 türü bulunan meşe palamudu pelit Anadolu’ya has bir bitkidir ve hemen hemen ülkemizin her yerinde yetişmektedir. Palamuda benzeyen meyvelerine meşe palumudu denilmektedir.

Zengin protein kaynağı olan bu palamutlar bir dönem insanlarca da gıda olarak kullanıldığı gibi hayvan yemi olarak da kullanılmıştır. Yine geçmiş zamanlarda prostat tedavisinde ve idrar söktürmede de kullanılmış bir bitkidir.

Meşe Palamudu Şeker Hastalığı Tedavisinde Umut Vaat Ediyor!!!

Çörek otu ile ezilerek karıştırılarak tüketildiğinde diyabet hastaları için oldukça faydalıdır. Kan şekeri seviyesini düzenler.

Meşe Palamudu Faydaları

Yukarıda da belirttiğimiz gibi kan şekerini düzenler. Diyabet (şeker) hastalığı için çok faydalıdır. Sadece çörek otu ile hazırlanıp tüketilmesi değil, palamutlardan hazırlanan çayı da kullanılabilir.

Mikrop öldürücü özelliği vardır. Çayı boğaz iltihaplanmaları, karaciğer iltihaplanmaları ile göz iltihaplanmalarını iyileştirir.

Egzamayı tedavi edicidir. İshali keser. Bağırsak sorunlarını giderir. Bel gevşekliğini giderir.

Frengiyi önler. Hemoroit (basur) rahatsızlığında kullanılabilir. Kanama durdurucu özelliği vardır. bu bakımdan mide kanamaları, açık yara tedavilerinde de kullanılabilir.

Meşe Palamudu Ne Zaman Toplanır?

Ağustos ayı ortasından eylül ayı ortalarında toplanır. 15 gün kadar kurutulur. Kuruturken kimyasal maddelerin ve tarımsal ilaçların olmadığı yerlerde kurutulmasına dikkat edilmelidir.

Meşe Palamudu Çayı ve Kahvesi Nasıl Yapılır?

1 litre kaynar suya 6-7 adet palamudu kestane tarzı çizilerek atılır ve 2 saate yakın demlenir. Gün içerisinde tüketilir. Bal ile tatlandırılabilir. Kahvesi için de palamutlar soyulur ve kavrulur. Kavrulduktan sonra toz haline getirilir. Suyla kaynatılır. Bal, pekmez veya şeker ile tatlandırılarak içilir.

Meşe Palamudu Hastalıklarda Nasıl Kullanılır?

ishali kesmek için 1 bardak suya 2 veya 3 tane palamut konulur, 10 dk kaynatıldıktan sonra içilir.
Kavrulup, toz haline getirildikten sonra 3 veya 4 gramı 1 bardak suda 5 dakika kaynatılıp içilirse bel gevşekliğini, bağırsak bozukluklarını ve frengiyi önler.

Çayı pamuğa batırılarak basur olan bölgeye bolca sürülür.

Kabuk ve palamut ile hazırlanan banyo suyu egzama için faydalıdır.

Toz haline getirilip eşit miktarda bal ile karıştırılıp 1,5 çorba kaşığı çocuklara yedirilmesi alt ıslatma sorunlarını giderir.

Diyabet için 5-6 tanesi yarım litre suya çizilip atılır ve 10 dakika kaynatıldıktan sonra süzülür ve her gün (toplam 1 ay uygulanır, sonra 2 hafta ara verilir.)  bir bardak akşam yemeklerinden önce içilir.

İlginizi Çekebilir: