Alternatif Tıp, Şifalı Bitkiler

Mide ve Karaciğer Dostu Pelin Otu Faydaları

Mide ve Karaciğer Dostu Pelin Otu

Pelin Otu; mideye, karaciğere ve birçok rahatsızlığa çareler sunan  bir Akdeniz bitkisidir. Bitkinin şifa dağıtan özelliklerine çayını tüketerek ulaşmanız mümkün. Çay olarak hazırlanışı ve insan sağlığına olan tüm faydaları bu yazımızda.

Pelin otu nedir nerelerde yetişir?

Botanik adı Artemisia absinthium olan pelin otu bir  Akdeniz bitkisidir. Boyu 100-150 cm kadar uzayan griye benzeyen yeşil ve beyaz yaprakları olan boş arazilerde kendiliğinden yetişen çok  keskin ve acı kokusu olan bir bitkidir. Çayı yapılarak tüketilen bir Akdeniz bitkisidir. Eski çağlarda afrodizyak, antiseptik, sindirim sorunları ve tonik olarak kullanılmıştır.

Saksılarda da yetişebilen bu otun değişik türleri vardır. Çiçek açmadan yaprakları ve çiçekleri kurutularak özel kaplarda muhafaza edilir. Bağırsağa  karaciğere sindirime de oldukça faydası olan bu bitkinin daha birçok hastalığa da faydası vardır.

Pelin Otu Faydaları Nelerdir?

Mide yanması, mide ekşimesi ve mide gazlarını giderir.  Ayrıca iştah açıcı özelliği vardır. Bağırsağa, Karaciğere, sindirime de çok faydalıdır.

Safra kesesi hastalıklarına çok iyi gelir. Kan dolaşımını artırır ve kansızlığa faydası vardır. Kadınlardaki adet düzensizliğine iyi gelir ve beyaz akıntıyı giderir. Ağrılı adet dönemlerinde çok faydalıdır. Yüksek ateş ve enfeksiyon durumlarında çok etkilidir.

Ayrıca karaciğer tembelliğine iyi gelir. Pelin otu iltihap önleyicidir, kas spazmını önler  ve terletici özelliği vardır. Sakinleştirici özelliğinin yanı sıra bağırsak parazitlerine iyi gelir.

Pelin Otu Çayı Hazırlanışı

Bir bardak klorsuz kaynamış suyun içerisine bir tatlı kaşığı kurutulmuş pelin otu yaprağı  konularak 10 dakika demlenmeye bırakılır.demlenen çay süzüldükten sonra gün içerisinde iki veya üç bardak tüketilir. Çayını  3 hafta içtikten sonra 2-3 hafta ara vermek gerekir aksi taktirde içeriğinde bulunan maddelerden dolayı zehirlenmelere  yol açabilir.

Yan Etkileri Nelerdir?

Merkezi sinir sistemini etkileyen bileşenler içerdiğinden dolayı dikkatli  tüketilmesi gerekir. Aşırı tüketimi halüsinasyonlara, zehirlenmelere  hatta ölümlere neden olabilir. Bunun yanı sıra susuzluk, baş dönmesi, mide bulantısı, mide krampları, idrara çıkamama, kas ağrıları, uyuşma, uykusuzluk ve zihinde karışıklıklara neden olmaktadır. Ayrıca herhangi bir hastalıktan dolayı ilaç kullanan hastaların doktora danışmadan tüketmemesi gerekmektedir. Hamilelik  ve  emzirme döneminde kullanılmamalıdır.

İlginizi Çekebilir: