Alternatif Tıp, Şifalı Bitkiler

Mısır Püskülü Faydaları ve Zayıflamaya Etkisi

Mısır Püskülü Faydaları ve Zayıflamaya Etkisi

Mısır Püskülü Faydaları Nelerdir?

Mısır püskülü potasyum, kalsiyum, sodyum açısından zengindir. Kalp sağlığı üzerinde olumlu etkileri vardır, kalp hastalıklarına karşı koruyucudur. Püsküller ile hazırlanan çay romatizma ve gut hastalığına karşı faydalıdır. İdrar söktürdüğü gibi idrar yollarını temizleme özelliğine de sahiptir. İdrar ve mesane iltihaplanmasında kullanılabilir. Prostat iltihaplanmasına karşı da iyileştirici etkisinin olduğu belirtilmektedir. Ayrıca böbrek taşlarının düşürülmesini de sağlamaktadır.

Mısır püskülünün diyabet hastalarınca da kullanılabileceği söylenmektedir. Yine sürekli yorgunluk halinin giderilmesinde etkilidir. Vücudu canlı ve zinde tutmaktadır. Ödem söktürür, toksin attırır. Yüksek tansiyonu düşürücü etkisi vardır. Yine kolesterolün dengelenmesinde de etkilidir.

Mısır Püskülü Zayıflatır mı?

Mısır püskülü çayının zayıflama üzerindeki etkisinin iştahı azaltması ve ödem attırıcı özelliği gösterilmiştir. Kullanıcılardan olumlu etkiler gördüklerini belirtenler de hiç de az değil. Ayrıca kurutulmuş kiraz sapı ile birlikte kullanıldığında etkisinin daha da arttığını söyleyen kullanıcılar da mevcut.

Bütün bunların yanı sıra aslında bünyesinde bulunan bazı maddelerin metabolizmayı hızlandırıcı, yağ yakıcı ve ödem attırıcı etkileri mevcut. Ancak bilindiği gibi tek başına zayıflatmasının beklenilmemesi, beslenmemize de dikkat etmemiz gerektiğini hatırlatmak isteriz.

Mısır Püskülü Çayı Nasıl Hazırlanır?

Mısır püskülünü ince ince kıyın. Kıydığınız püsküllerden 1 çorba kaşığını 1 su bardağı kaynamış su içerisine koyun ve ağzı kapalı olarak 15 dakika demlenmesini bekleyin. Demlenme sonunda süzerek için. Tatlandırmak için bal kullanabilirsiniz. Yemeklerden 1 veya 2 saat önce içilebilir. Günde 2 defa tüketilmesi önerilir.

Mısır püskülü ile kiraz sapı birlikte demlenecekse eşit miktarlarda yukarıdaki gibi demlenerek içilebilir. Bu kullanımının zayıflama için etkili olduğu söylenmektedir. Ayrıca mısır püsküllerini doğrudan güneşe maruz bırakmadan kurutabilir ve dilediğiniz zaman çayını hazırlayarak tüketebilirsiniz.

Mısır Püskülünü Kimler Kullanmamalıdır, Zararları Nelerdir?

Normal şartlar altında herhangi bir yan etkisi olmayan mısır püskülü aşırı tüketilmemelidir. Aşırı tüketiminde hassas cilt yapısına sahip olanlarda deri döküntüsüne neden olabilir. İlaç kullananlar kanın pıhtılaşmasını sağladığından hekimlerine danışmadan içmemeleri gerekir. Hamile bayanlar kullanmamalıdır. Tansiyon ilacı kullananlarca da kullanılması önerilmez. Diyabet hastaları kullanmadan önce muhakkak hekimlerine danışmalıdırlar.

İlginizi Çekebilir: