Beslenme, Genel

Mısır Unu Faydaları

Mısır Unu Faydaları

Mısır unu kurutulmuş mısır tanelerinin ezilmesiyle elde edilir. Eğer mısır taneciklerinin tamamını içeriyor ise Tam Mısır Unu adını alır. İşlenmiş olan mısır unlarına ise rafine mısır unu denir.

Rafine mısır unları mısır taneciklerinin tamamını içermez. Bu sebeple besleyicilik bakımından tam mısır unu, rafine mısır ununa göre daha besleyicidir. Mısır ununun faydalarından yüksek oranda verim almak istiyorsanız tam (organik) mısır ununu tercih etmelisiniz.

Mısır Unu Faydaları

Mısırın içerisinde yüksek miktarda karbonhidrat bulunur. Bu da vücuda enerji sağlamada önemli bir besin olmasını sağlar.

A ve B2 vitaminleri ile protein, kalsiyum, fosfor ve demir mineralleri bakımından zengindir.

Lifli bir gıda olan mısır bu özelliği sayesinde kan şekerini dengeler. Ayrıca kabızlığı önler. Lifli olması aynı zamanda koroner kalp hastalıklarını da önler.

Doymamış yağ asitleri bakımından zengindir. Doymamış yağ asitleri kolesterolü dengelemede yardımcı olur. Aynı zamanda kalp ve damar dostudur.

Mısır unu cilt için çok faydalıdır. Bir çok cilt maskesinin yapımında da kullanılır.

Mısır unu içerisinde bol miktarda nişasta bulunur. Mısır nişastası tıp dünyasında ilaç yapımında ve C vitamini üretiminde kullanılır.

Göz, kemik, diş ve böbrek sağlığı açısından gerekli olan A vitamini bakımından zengindir.

İlginizi Çekebilir: