Alternatif Tıp, Şifalı Bitkiler

Misvak Kullanmanın Faydaları

Misvak Kullanmanın Faydaları

Misvak Ağacı Hakkında Bilgi

Asya ve Afrika kıtalarında yetişen misvak ağacı tuzlu toprakları seven bir bitkidir. Latince ‘Salvadora Persica’ olarak adlandırılan bu bitki Arabistan’da ‘Erak Ağacı’ olarak isimlendirilmiştir. Kendine has hoş bir kokusu vardır.

Kökeninin 7000 yıl öncesine dayandığı tahmin edilen misvağı ilk olarak Babilliler kullanmış; yine Yunan ve Mısır uygarlıkları da kullanmışlardır.

İslam dininde özellikle diş sağlığında ayrı bir yere ve öneme sahip olan misvağın dalları bu amaçla kullanılmaktadır. Diş temizliği için pek çok bileşeni bünyesinde barındırmaktadır. Kükürt, saponin, silisyum, kalsiyum oksalat, tanen, mineral tuzlar diş temizliği ve ağız içi sağlığında misvağı ayrı bir yere oturtmaktadır.

Misvak ile ilgili yapılan araştırmalar da en az diş macunları kadar faydalı olduğunu ortaya koymuştur. Hatta bazı durumlarda diş macunlarının zararları olabilecekken misvağın hiçbir yan etkisi bulunmaz; bunun yanı sıra diş eti problemleri, tükürük salgısını artırması gibi diş macunlarına nazaran artı yönleri bulunmaktadır. Tabi misvak kullanımının faydaları bu kadarla kalmıyor. İşte müthiş faydaları:

Misvak Kullanmanın Faydaları

Özellikle ağız ve diş sağlığı üzerinde faydalı olan misvak içerisinde diş lekelerini giderici, diş beyazlatıcı, antiseptik (mikrop öldürücü), diş ile zararlı bakteriler arasında ince bir katman oluşturan reçinemsi maddeler ile taş oluşumunu önleyen klorür gibi maddeler barındırır.

Diş etlerini güçlendirir, ağız kokusunu giderir. Diş çürümelerini önler. Diş etlerinde oluşan kanamaları tedavi edicidir.

Diş sağlığının yanı sıra misvak kullanmak balgam giderir, ağız içi yaraları tedavi edicidir. Geniz akıntısını keser.

Misvak yağı eklem ağrılarına iyi gelir. Tohumları mideyi kuvvetlendirir. Meyveleri kaynatılıp içildiğinde idrar yollarını temizler.

Misvak Nasıl Kullanılır?

Her şeyden önce almış olduğunuz misvağın yumuşak olmasına özen göstermeniz gerekiyor. Yine çok ince olanlarını da almamanızı tavsiye ederiz. Çünkü ince olanların lifleri çabuk kurur. Eğer aldığınız misvağın kabuğu tırnağınızla soyuluyor ve esnetilebiliyorsa sıkıntı yok demektir. Aksi halde belli bir süre tuzlu suda veya gül suyuna yatırarak bekletmeniz gerekiyor.

Misvağı aldıktan sonra ucundan 1 cm kadar soyun ve bıçak ya da pense yardımı ile tel tel ayırın veya yumuşattıktan sonra dişlerinizle de ayırabilirsiniz.

Kullandığınız misvağın muhafazası da önem arz etmektedir. Misvağı kullandıktan sonra kurumasını engellemek için hava almayacak şekilde muhafaza etmek gerekir. Hatta misvak aldığınız yerlerde bunun için satılan muhafaza kapları da bulunabilir. Bu kapları alarak rahatça misvağınızı saklayabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir: