Beslenme, Genel

Mor Sebzelerin En Güzeli Kırmızı Lahana

Mor Sebzelerin En Güzeli Kırmızı Lahana

Kırmızı lahana veya mor lahana sağlığımıız için çok faydalı olan vitamin ve mineraller açısından
oldukça zengindir. Çünkü, bağışıklık sistemini güçlendirmenize yardımcı olur ve detoksifikasyonu arttırır.

Kırmızı ve beyaz lahana arasında bir fark vardır. Bu fark flavanoid ailesinden gelen antosiyanin pigmentidir. Çok güçlü antioksidanlara sahiptir üstelik C ve E vitamini açısından zengindir.

Peki neden mi kırmızı lahana yemeliyiz?

1. Sindirim sistemine faydası
Kırmızı lahana sindirime çok faydalıdır. Çünkü vücutta gaz oluşturarak hazımsızlık ve kabızlık problemlerinin oluşmasını önler. Kırmızı lahananın suyu da peptik ülser başta olmak üzere ülserin tedavisinde oldukça yararlıdır.

2. Kalp sağlığını güçlendirir
Kırmızı lahananın suyu kırmızı kan hücrelerinin oluşmasına yardımcı olur. Aynı zamanda vücuttaki toksinlerin atılmasını da sağlar. Bu şekilde kan dolaşımı işlemi daha iyi işler.

Sadece bir bardak kırmızı lahana yiyerek 216 gr potasyum almış olursunuz bu da kalp stresini önlemek için yeterlidir. Aynı zamanda kalp artışlarınızın sebep olduğu kontradiksiyonlar için de idealdir.

3. Sağlıklı gözler
Kırmızı lahana içerdiği yüksek miktardaki zeaksantin ve lütein sayesinde göz sağlığına iyi gelir. Bu iki element, UV ışınlarının retinanıza ulaşmasını önleyen doğal güneş koruyucularıdır.

4. Kötü kolesterol seviyesini düşürür
Kırmızı lahanaya aromatik tadını veren sülfür sayesinde, kırmızı lahana yemek kötü kolesterolü ve ürik asit miktarını düşürür. Kolesterol ve ürik asit miktarını ise şu şekilde azaltır;

Kırmızı lahanadaki lifler, yiyeceklerde bulunan kötü kolesterolün emilmesini engeller.
Karaciğerde bulunan apolipoprotein LDL’yi azaltır çünkü taşınacak daha az kolesterol vardır.
Kırmızı lahanada bulunan antioksidanlar yağlı dokuyu azaltır ve size daha fazla enerji verir.

5. Kansere karşı mücadele eder
Kırmızı lahana antioksidanlar sayısı ve çeşitliliği bakımından çok zengindir. Vücudumuzu serbest radikallere karşı dirençli kılar. Serbest radikaller, vücutta kanser oluşmasını sağlayan etkenlerden biridir.

6. Bağışıklık sistemine etkisi
İçerisinde bulunan yüksek miktardaki C vitamini sayesinde kırmızı lahana yemek vücudun direncini arttırır.Ve yine içinde bulunan antioksidanlar vücudun detoksifikasyonuna yardımcı olarak yaraların iyileşmesini hızlandırır.

7. Ağrı kesici özelliği vardır
Kırmızı lahana böbreklere çok faydalıdır. Ayrıca eklem ve romatizma ağrılarından kurtulmaya, kadınlarda emzirme dönemimde oluşan acıyı ve iltihabı gidermek için de kullanılabilir.

8. Yaşlanma belirtilerini azaltır
Kırmızı lahanada C,E ve A vitamini gibi çok fazla antioksidan ve fitokimyasallar bakımından çok zengindir. Bunlar, cildin nemini, yumuşaklığını ve doğal parlaklığını korur.

Kırmızı lahana yemek aynı zamanda kolejen oluşumunu arttırır. Kolejen, vücut dokuları arasında köprüler oluşturur. Böylece, cildiniz ve kaslarınız sağlıklı kalır

Kırmızı lahananın bunların yanı sıra yatıştırıcı ve ağrı kesici özellikleri de vardır. Bu sayede kan temizlenmiş olur. Hatta, insomniaya bile iyi gelir. Çünkü, kırmızı lahanada laktucopkrin olarak bilinen bir madde bulunur. Laktucopkrin, hem normal hem de boğmaca öksürüğünü gideren ilaçlarda bulunan aktif bir maddedir.

Bu yararlardan faydalanmak için, ütünüzle bir yaprak kırmızı lahanayı ısıtın.

Ardından bu yaprağı ağrıyı ya da yanmayı hissettiğiniz bölgeye koyun.

İlginizi Çekebilir: