Beslenme, Genel

Nar Şerbeti Nasıl Yapılır?

Nar Şerbeti Nasıl Yapılır?

Nar Şerbeti Nasıl Yapılır?

Artık hazır satılan ve hazır olarak üretilen gıdalarda birçok koruyucu madde, yapay tatlandırıcılar olduğunu ve sağlığımıza pek de faydasının bulunmadığını hatta sağlığımızı tehdit ettiğini biliyoruz. Bunun önüne geçmek için yapılacak en güzel şey yiyecek ve içeceklerimizi evde hazırlamak.

Nar Şerbeti Yapımı İçin Malzemeler

1,5-2 kg nar
2 su bardağı şeker

2-2,5 litre su
1 adet limonun sıkılmış suyu

1 tane çubuk tarçın
3 veya 4 tane karanfil

Nar Şerbetinin Yapılışı: Narları temizleyin. Tanelerini ayırın. Taneleri uygun bir kaba doldurun. Öncelikle şekeri aşama aşama ekleyerek nar taneleri ile iyice yedirin. Limon suyunu bu aşamada ilave edin.

Ardından tencere ile ocağa alın. Üzerine yukarıda miktarını verdiğimiz suyu ekleyin ve orta ateşte kaynamaya bırakın. Bu aşamada çubuk tarçını, karanfili de ekleyin. Kaynayınca ocağı kapatın. Soğuduktan sonra süzgeç yardımı ile süzün. Buzdolabında muhafaza edin. Servis ederken taze nane ile servis edebilirsiniz.

Nar Şerbeti Yapımı İle İlgili Birkaç Önemli Hatırlatma

Nar şerbetine eklenecek limon suyu şerbetin daha uzun süreli dayanmasını sağlar. Kaynama süresini artırmak ya da su miktarını azaltmak da dayanıklık süresine katkı sağlayabilir. Yine meyve sıkacağından geçirilen narlardan elde edilen nar suyu ile de şerbet yapılabilir.

Servis aşamasında nanenin yanı sıra reyhan, yabani nane de eklenebilir. Buz ile servisi de nar şerbetine ayrı bir içim hazzı katabilir.

İlginizi çekebilecek yazılar:
Nar ve Nar Kabuğu Faydaları

Nar Ekşisi Nasıl Yapılır, Faydaları Nelerdir?

İlginizi Çekebilir: