Beslenme, Şifalı Bitkiler

Nohutun Faydaları Hakkında Bilgi

Nohutun Faydaları Hakkında Bilgi

Nohutun Faydaları Nelerdir?

Anadolu mutfağının olmazsa olmazlarındandır nohut. Eklendiği yemeklere ayrı bir lezzet katar. Birçoğumuz pirinç pilavını onsuz düşünemeyiz. Özel bir yetişme alanına ve iklimine gerek duymaz ve en kurak ve kıraç yerlerde bile yetişmektedir. Anadolu’da 8000 yıllık bir geçmişinin olduğu bilinmektedir.

Baklagiller ailesine mensup olan nohut sağlığımız için önemli olan birçok vitamin ve minerali bünyesinde toplamıştır. Kalsiyum, demir, magnezyum, manganez, çinko, bakır, fosfat, folat, selenyum, A vitamini, B6 vitamini, C vitamini, K vitamini bakımından zengindir. Biraz sonra sıralayacağımız gibi sağlık açısından birçok konuda bu vitamin ve mineral zenginliği onu ayrı bir noktaya oturtacaktır. İsterseniz başlayalım:

Nohutun Sağlığa Olan Faydaları

Nohutun selenyum içerdiğini belirtmiştik. Selenyum birçok sebze ve meyvede bulunmaz. Selenyum karaciğer enzimlerinin düzgün çalışmasını sağlar. Kanser kaynaklı bazı bileşiklerin detoksifikasyonunu sağlar. İltihaplanmayı önler. Tümör gelişimini en aza indirir.

Ayrıca bünyesinde bulunan saponin ve fitokimyasallar kanser hücrelerinin çoğalmasını engeller. DNA sentezinde ve onarımında görevli olan folat içerir. DNA mutasyonunu önler. Zengin lif içeriği kolon sistemini korur. Diyabet hastalarınca da rahatlıkla tüketilebilir.

Kemik sağlığının ve yapısının korunmasında önemli görevleri bulunan K vitamini, kalsiyum, magnezyum, manganez, çinko gibi vitamin ve mineralleri içerir. Uyku problemlerine, hafızaya karşı da olumlu etkileri vardır.

Yapılan araştırmalar belirli seviyede nohut tüketenlerin tüketmeyenlere oranla kalp rahatsızlıkları ve felç durumlarına yakalanma riskinin daha az olduğunu ortaya koymuştur. Kötü kolesterolü düşürücü etkiye sahiptir.

Böbrek taşı oluşumunu önleyen bu gıda çocukların kas ve kemik gelişiminde de önemli bir yere sahiptir. İyi bir lif kaynağı olması onu diyet yapanlar için de önemli bir besin kılmaktadır.

Nohut gluten içermeyen bir gıdadır. Bu açıdan çölyak hastaları ve gluten hassasiyetleri bulunanlarca rahatça tüketilebilir.

Ayrıca östrojen seviyesini dengelediği bilinen bu harika besin kadınlarda meme kanseri riskine karşı koruma sağlar. Menopoz dönemindeki kadınlarca tüketilmesi sıcak ve ter basması gibi şikayetleri azaltmaktadır.

Önemli bir hatırlatma

Nohutu pişirmeden bir gece evvel ıslatmak gerekir. Bu hem sağlık için hem de pişirme süresini kısaltmak için gereklidir.

İlginizi Çekebilir: