Alternatif Tıp, Doğal Kürler

Öksürüğe Ne İyi Gelir?

Öksürüğe Ne İyi Gelir?

Öksürük Neden Olur?

Öncelikle alerjik durumlar, astım, koah ve kullanılan bazı ilaçlar öksürüğe neden olabilir. Bazen reflü gibi şikayetler, kuru havalı ortamlarda bulunmak ve bazı hastalık dolaylı da olsa öksürük nedeni olabilir.

Öksürük Nasıl Geçer?

Çok sıcak şeyler öksürüğe iyi gelmez. Bu yanlış bir kanıdır. Fazla sıcak yemek ve içmek boğazı tahriş edebilir aynı şekilde fazla soğuk içeceklerde boğazda kan dolaşımını bozabileceğinden uygun değildir.

Öksürüğe nane, zencefil, karabiber, limon gibi yiyecekler iyi gelebilmektedir. Ancak neden alerjen kaynaklı ise yani astım veya diğer alerjik rahatsızlıklardan kaynaklı ise bu gibi durumlarda öncelikle sigaradan uzak kalmak gerekir. Astım kaynaklı öksürük için en iyi gıdalardan birisi keçiboynuzu meyvesidir.

Gerek bu meyve gerekse keçiboynuzu özü hem normal öksürüğe karşı hem de astım kaynaklı öksürüğe karşı oldukça faydalıdır. Alerji kaynaklı öksürüğe; meyan şerbeti, çörek otu gibi bitkilerde fayda sağlayabilmektedir.

Eğer öksürük balgamlı ise bu durumda, meyan kökü şerbeti, çörek otu fayda sağlar. Karanfil de bu noktada hatırı sayılır yere sahiptir. Rahatlatıcı etkisi, gerekse öksürüğe karşı etkisi hemen gözlenebilir. Bunun için karanfili normal çaya veya bir bitki çayına bir kaç tane eklemek yeterli olacaktır.

Kuru Öksürük Nasıl Geçer?

Aşırı kuru ve tozlu odalar ya da çalışma koşullar öksürüğe neden olur. Kuru öksürük için, keçiboynuzu, zencefil, limon, ıhlamur, karabiber-pekmez karışımları denenebilir.

Genel anlamda öksürük için tuzlu su gargarası fayda sağlayabilir. Ayrıca üzüm suyu da öksürüğe fayda sağlayabilmekte bu nedenle kuru veya yaş üzüm tüketilmesi de tavsiye edilmektedir.

Öksürüğe Karabiber Çayı da Fayda Sağlamaktadır

Bir çay kaşığı taze çekilmiş karabiber ve 1-2 yemek kaşığı hakiki bal karıştırılır ve üzerine kaynar su dökülerek 15 dakika demlenir; süzüldükten sonra içilir.

Aynı şekilde kekik ya da biberiye çayı da öksürük için denenebilir.

Öksürük için tavsiye edilen bir diğer yöntem ise, kabukları iyice yıkanmış bir limon dilimi üzerine biraz tuz ve karabiber atıp bu dilimi kabuk ile yemektir. Bu yöntemin normal öksürük için oldukça etkili olduğu söylenmektedir.

Karaturp ve Bal Karışımı

Bir diğer etkili yöntem ise kara turp ve bal karışımı. Kara turp iyice yıkanır ve üst kısmı kesilirek bir miktar oyulur, alt kısım ise kapak kısmı alınacak şekilde düz biçimde kesilir (Alt kısım delinmez). Oyulan turpun içerisine bal doldurulur. Turp bir bardak üzerine konulur ve bu vaziyette bir gece bekletilir. Bal, turp ile etkileşime geçecek bir gece sonunda bardağa süzülecektir. Oluşan bu karışım tüketildiğinde öksürüğü kesici etkisi görülecektir.

İlginizi Çekebilir: