Beslenme, Genel

Omega-3 Nedir, Neden Önemlidir

Zihin sağlığından göze, kalp krizi riskini azaltmaktan kansere karşı vücudu korumaya kadar birçok faydası olduğu yapılan birçok bilimsel araştırma sayesinde kanıtlanmış olan Omega 3 nedir?

Omega-3 Nedir? Omega-3 En Çok Hangi Besinlerden Elde Edilir?

Omega-3 yağ asitleri; çoklu doymamış yağ asitleri arasında yer alan, insan vücudu tarafından üretilemeyen bu nedenle besinler aracılığı ile dışarıdan alınması gereken bileşiklerdir. Kalp, dolaşım sistemi ve beyin sağlığı açısından oldukça önemlidir.

Üç çeşit Omega-3 yağ asidi çeşidi bulunur. Bunlar; EPA (Eikozapentaenoik Asit), DHA (Dokozahekzaenoik Asit), ALA (Alfa-Linolenik Asit)’dir. Ala; yüksek oranda yağ içeren bazı bitkilerde bulunmaktadır. Özellikle keten tohumu, fındık, badem ve ceviz Ala açısından zengindir. Ancak; Omega-3 ihtiyacını karşılamak için bitkisel kaynaklar asla tek başına yeterli değildir. Çünkü bitkisel kaynaklardan alınan ALA’nın çok az (en fazla %5) bir kısmı vücut tarafından kullanılmaktadır. DHA ve EPA ise hayvansal gıdalarda ve alglerde bulunur.

En fazla Omega-3 içeren yiyecekler; somon balığı (doğal ve soğuk su somonu), sardalya balığı, uskumru, ançuez balığı, doğal deniz levreği, hamsi, istiridye,havyar, ringa balığı, ton balığı gibi balıklar sayılabilirler.

Ayrıca; yumurta da bir diğer Omega-3 kaynağıdır. Bazı sebzelerde çeşitli oranlarda ALA kökenli omega-3 içerebilirler. Ispanak, soya fasulyesi ve semiz otu örnek olarak sayılabilir. Anne sütü önemli oranda Omega-3 içerir bu nedenle emziren bayanların Omega-3 açısından zengin besinlerle beslenmesi önem arz eder.

Omega-3’ün Faydaları Nelerdir?

Özellikle DHA açısından zengin Omega-3 yağ kaynakları; bilişsel problemler, alzheimer ve bunama gibi risklere karşı koruyor. Hafıza ve konsantrasyonu arttırıyor.

Göz sağlığı için takviye edici önemli faydaları var.

Kanın kolesterol ve trigliserit seviyesini düşürerek kalp krizlerinin önlenmesine katkı sunabilir.

Gelişim çağındaki çocuklar ve ileri yaş seviyesinde bulunan kişiler için önemli bir besindir.

Anne sütü önemli oranda Omega-3 yağ asiti kaynağıdır. Bu nedenle hamile bayanların hamilelik sürecince doktor tavsiyesi ile yeterli omega-3 alması önemlidir.

Kemik sağlığı için çok önemli faydaları vardır.

Kan şekerinin düzenlenmesine yardımcı olur.

Kemikleri güçlendirir.

Cildin daha sıkı ve genç görünmesini sağlar. Cildin nem dengesini korur.

Eğer vücutta aşırı oranda Omega-6 birikmişse bu durumun zararlı etkilerini en aza indirmek için Omega-3 takviyesi gerekebiliyor.

Anksiyete, huzursuzluk, yorgunluk gibi problemlerde kullanılabilir.

Vücudun Omega-3 İhtiyacı Ne Kadardır?

Amerikan Kalp Vakfı’nın verilerine göre günlük alınması gereken Omega-3 miktarı sağlıklı bir yetişkin için 600 mg ile 1000 mg arasındadır. Kalp ve kolesterole bağlı sorunlarda bu miktar doktor onayı ve gözetiminde 1000 mg ile 3000 mg arasında değişebilir. Haftada 2-3 porsiyon balık tüketmek bunların yanı sıra bitkisel kökenli kaynakları tüketmek günlük ihtiyacı önemli oranda karşılayabilmektedir.

Uyarı: Omega_3 yağ asidinin yeterli alımı sağlık için önemlidir. Ancak herhangi bir takviye kullanmadan önce doktor onayı almak daha sağlıklıdır. Anılan faydaları bilgilendirme amaçlı olup kullanım tavsiyesi değildir.

Sağlıcakla Kalınız…

İlginizi Çekebilir: