Beslenme, Genel

Palm Yağı (Palmiye Yağı) Zararlı mıdır?

Palm Yağı (Palmiye Yağı) Zararlı mıdır?

Son günlerde Nutella ile gündeme gelen palm yağı ya da palmiye yağı zararlı mıdır, bu yağ nasıl elde edilir, hangi sektörlerde kullanılır, kanserojen midir?

Palm Yağı ya da Palmiye Yağı Nedir? Bir palmiye ağacı türü olan “Elaeis Guineensis” meyvelerinden birtakım işlemlerden geçirilerek elde edilen bir bitkisel yağdır. Tohumlarından elde edilen yağ ise sanayi sektöründe kullanılmaktadır. Bu yağın %90’ı Malezya ve Endonezya ülkelerinde yetişmektedir. Buralarda palmiye yağı üretimi için yetiştirilmiş özel palmiye bahçeleri vardır. Son zamanlarda EFSA’nın (Avrupa Gıda Güvenliği Kurumu) Nutella başta olmak üzere birçok üründe palm yağı diğer ismiyle palmiye yağının kullanıldığını, bu yağın da kanserojen olduğunu bildirmesi bu yağ ile ilgili tartışmaları gündeme taşıdı. Peki Palm yağı zararlı mıdır?

Palm Yağı (Palmiye Yağı) Zararlı mıdır, Kanser Yapar mı?

EFSA bu bitkisel yağın 200 derece ve üzeri ısıl işlemlere tabi tutulmasının kanserojen etkilere sebep olduğunu açıklamıştı. Ülkemizde de Canan Karatay bu konu ile ilgili detaylı bir açıklama yaptı. Onun açıklaması da bir nevi EFSA’nın açıklamaları ile doğru orantılı. Katıldığı TV programında şunları söyledi: Tabiki yapar, Palmiye yağı da çoklu doymamış bir çekirdek yağıdır, Isıl işlem görmüş ve rafine olmuş bütün yağlarda olduğu gibi palm yağı da çok fazla miktarda trans yağlar içerir ve trans yağların da yüzde bin beş yüz kanser yaptığı ortada. Bu trans yağların sadece kanserojen olmadığını, hatta insan vücuduna girdiği andan itibaren yavaş yavaş vücut hücrelerini de bozduğunu belirtiyor. Hatta hiçbir faydalarının olmadığı gibi hücre zarına girerek hücrelerin çalışmasını engellediğini, hormonal dengesizliklere neden olduğunu, ne kendimizin ne de kendimizin pakete girmiş hiçbir besini tüketmememiz gerektiğini söylüyor.
Buradan hareketle kanser yapar diyebiliriz. Ayrıca sindirimi zor, kilo almanıza sebep olabilecek bir yağdır.

Sadece Nutella da Değil Daha Birçok Üründe Palm Yağı Kullanılıyor!

Ucuz ve dayanıklı bir yağ olması nedeniyle tercih edilen palm yağı ya da palmiye yağı sadece bu gıdada değil belki evinizde bilmeden tükettiğiniz ya da kullandığınız birçok işlem görmüş ürün içerisinde de bulunuyor. Biraz örnek vermek gerekirse; çikolatalarda, cipslerde, margarinlerde, dondurmalarda, hazır yemek ve şekerlemelerde, pizza hamurlarında, bisküvi ve kurabiyelerde, paketlenmiş ekmeklerde hatta ve hatta ruj, ağda, sıvı detarjan içerisinde bile palmiye yağı bulunuyor.
Peki ne yapmalıyız. Tabi ki bize özgü olan ve ısıl işlemlerden geçmemiş zeytinyağı ve tereyağından vazgeçmemeliyiz.

İlginizi Çekebilir: