Beslenme, Şifalı Bitkiler

Papatya Çayı Faydaları, Papatya Çayı Yapılışı

Papatya Çayı Faydaları, Papatya Çayı Yapılışı

Papatya Çayı Faydaları Nelerdir?

Şifalı bitkiler arasında en çok kullanılanlar arasında yer alan papatya çayı sağlığımız için önemli faydalar sunmaktadır. Ancak oldukça çeşitli türleri bulunan her papatyanın da çayı yapılamamaktadır. Çünkü bazıları zehirlidir. Bu zehirli türlerin bazıları ülkemizde de yetişmektedir. Papatyanın şifa amacıyla kullanılması gereken ise Alman papatyası olarak bilinen türüdür. Dünya üzerinde her gün bir milyon bardak papatya çayı tüketildiği bilinmektedir.

Papatya çayı insanlar tarafından sinizüt tedavisinde (bkz:sinuzite-papatya-kuru.), saç ve cilt bakımında, soğuk algınlığında kullanılmıştır. Bunların yanı sıra uyku bozukluklarının tedavisinde kullanılabilir. Gastrit ve ülseratif kolit tedavisinde, diş eti hastalıkları ve iltihaplanmasında, romatizmal hastalıkların giderilmesinde de fayda sağlar. Sakinleştirici özelliği vardır. Karaciğer fonksiyonlarını düzenler. Regl döneminde kullanımı kasılmaları hafifletir. Bağırsak iltihaplanmalarında tedavi edicidir. Mide kasılmalarını giderir. Sırt ağrılarını giderir. Bağışıklık sistemini güçlendiricidir, boğaz ağrılarını giderir. Deri dökülmelerini giderir.

Papatya Çayı Nasıl Hazırlanır?

2 veya 3 çorba kaşığı papatyayı yarım litre kaynamış suda 5 dakika demleyin. Süzdekten sonra öğün aralarında için.

Papatya Çayının Zararları Var mıdır?

Saman nezlesi gibi alerjik reaksiyonlara neden olabilir. Bebek ve çocuklarda nasıl bir yan etkisi olabileceğine dair yeteri kadar çalışma bulunmadığından bebek ve çocuklarda kullanılacaksa hekiminize danışmanızda fayda bulunmaktadır. Kan inceltici ilaçlarla kullanılmamalıdır. Uyku yapıcı özelliği olduğu unutulmamalı, hormon dengesizliği olan bayanların kullanmaması veya hekimlerinin kontrolünde kullanmaları gerekir. Aşırı ve uzun süreli tüketiminden uzak durulmaladır.

İlginizi Çekebilir: