Alternatif Tıp, Şifalı Bitkiler

Portakal Kabuğunun Bilinmeyen Faydaları

Portakal Kabuğu Deyip Atmayın

Sadece portakalın kendisi değil kabukları da şifa dağıtıyor. Hem de kanser, damar tıkanıklığı gibi ciddi rahatsızlıklarda ve güzel bir cilde sahip olmada. İşte portakal kabuğunun faydaları, çayının hazırlanışı, nasıl kullanılması gerektiği yazımız içeriğinde…

C vitamini deposu, kış aylarının vazgeçilmezi portakalı birçoğumuz sadece C vitamini zengini bir bitki olarak bilir ve genellikle bu özelliği ile tüketiriz.  Oysa Turunçgiller familyasından olan portakal aslında içerisinde potasyum, magnezyum, B vitamini, kalsiyum, organik asitler, lifler ve şeker içeren zengin bir bitkidir ve bu özellikleri ile çok tüketmemiz gereken bir Akdeniz meyvesidir.

Ya bu bitkiye ait kabuklar. Doğada hiçbir şey gereksiz ve boş yaratılmamıştır. Portakal kabuğu da bunlardan biri. Birazdan faydalarını okuduğunuzda inanın çok şaşıracaksınız.

Portakal kabuğu insan vücudu için önemli olan mineral tuzlar, organik asitler, flavonoidler ve esensiyal yağlar içerir.

İşte gribal enfeksiyon ve soğuk algınlığında kendisine sıkça başvurduğumuz portakalın kabuğuna ait faydalar:

Portakal Kabuğunun Faydaları

Kabukta bulunan “citrus aurantium” kanser ve damar tıkanıklığının tedavisinde kullanıldığıyla ilgili birçok bilimsel yayım bulunmaktadır.

Portakal kabuğunda bulunan karoten maddesi kanı temizliyor ve cildinizi gençleştiriyor. İştahsızlık sorunun giderilmesini sağlar. (Almanya Sağlık Bakanlığının açıklamasıdır.)

Dişlerinizde oluşan sarı lekeleri portakal kabuğu sürerek gidermeniz mümkün. Sürdükten sonra birkaç dakika bekleyip durulama yapın. Antioksidan içermesi vücuttaki yağ yakımını hızlandırır. Yemeklerden sonra 1 bardak portakal kabuğu çayı içmeniz hazımsızlığı giderir. Bağırsak fonksiyonlarını düzenler.

Biberiye özü ile karıştırılarak kullanılırsa güzel bir cilde sahip olmanızı sağlıyor ve ciltteki problemleri ortadan kaldırıyor. Cildinizin parlak ve canlı görünmesini sağlıyor. Bu kabuklardan elde edilen yağ selülitleri ortadan kaldırıyor. Deri altındaki kan dolaşımı hızlandırıyor.

Portakal Kabuğu Nasıl Kullanılır, Nasıl Hazırlanmalıdır, Nasıl Muhafaza Edilmelidir?

Portakal kabuğu ısıya dayanıksız olduğundan kesinlikle kaynatılmamalıdır, üzerine önceden kaynatılmış sıcak su dökülerek hazırlanmalıdır. Bu sayede içeriğindeki bileşenler özelliğini ve etkisini kaybetmemiş olur.

Yine kuruttuğunuz portakal kabuğundan 1 çorba kaşığı kadarına önceden kaynattığınız 1 bardak sıcak su ilave edin. 10 dakika demledikten sonra kabukları alıp, içerisine isteğe bağlı bal da ekleyerek günde 2 kez tüketebilirsiniz.

Portakal Kabuklarını 20 C’nin altında ışık ve neme maruz kalmayacak şekilde ağzı kapalı olarak muhafaza edilmelidir.

İlginizi Çekebilir: