Alternatif Tıp, Genel

Potos Sarmaşığı Evinizin Havasını Temizliyor

Potos Sarmaşığı Evinizin Havasını Temizliyor

Evinizde yetiştirebileceğiniz potos sarmaşığı-salon sarmaşığı ile evinizin havasını temizleyin. İşte detaylar…

Latince “Pothos”  isminden dilimize çevrilen potos sarmaşığı (salon sarmaşığı) evde yetiştirilmesi sağlık açısından faydalı olan bir bitkidir. Bulunduğunuz odanın havasını temizleme özelliğine sahip bu harika bitki  aynı zamanda göz sağlığını da koruma özelliğine sahiptir.

Potos Sarmaşığı Odanızın Havasını Nasıl Temizler?

Diyelimki bulunduğunuz ikametinizi yeni boyattınız ya da odanızı yeni eşyalarla donattınız. Bu tarz durumlarda bulunduğunuz ortama zehirli bir gaz olan “formaldehit” adlı bir gaz (özellikle ahşap mobilyalar) yayılmaktadır ve uzun vadeli aşamalarda kansorejen etkiler göstermektedir.

Potos çiçeği bu tarz zehirli maddeleri temizleme özelliğine sahip olduğu gibi aynı zamanda, havadaki karbonmonoksit, benzen gibi zararlı gazları da temizleyici etkiye sahiptir. Bu açıdan gece yattığınız oda da bulundurmanız rahat bir uyku uyumanıza yardımcı olacaktır.

Bulunduğunuz ortamın havasını temizleme özelliğine sahip olan potosun, kötü kokuları temizleme özelliğine de sahip olduğuna dair çalışmalar mevcuttur.

Potos Sarmaşığı Göz Sağlığına da Fayda Sağlıyor

Uzun süreli bilgisayar ve tv başında zaman geçirenlerde oluşan göz ağrılarını, göz yanmalarını, gözde meydana gelen kanlanma durumunu geçirmede de bu bitkiden faydalanabilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken bitkiden kopardığınız yaprakları göz kapaklarınızın üzerine koyun. 5 dakika kadar rahat bir pozisyonda bekleyin. Gözlerinizi açtığınızda faydasını anında hissedeceksiniz. Her gün uygulamanızda bir sakınca bulunmamaktadır. Ayrıca bu bitkinin katarakt gibi göz hastalıklarına karşı da koruyucu olduğuna inanılmaktadır.

Potos Sarmaşığının Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Kapalı alan bitkisi olan potosu oda sıcaklığında doğrudan güneşe maruz bırakmadan yetiştirmek gerekir. Aşırı sulamadan kaçınmak gerekir. Yoksa bitki çürür. Bitkiden yeni bir kök yetiştirmek için içi su dolu kaba kesilen bir dalı konularak köklenene kadar bekletilmelidir. Köklenme olduktan sonra ayrı bir saksıya dikilebilir.

Önemli bir hatırlatma: Bu bitki zehirli bir bitkidir. Bu açıdan kesinlikle yenilmemesi gerekir.

İlginizi Çekebilir: