Beslenme, Genel

Ramazanda Susamamak ve Acıkmamak İçin Tavsiyeler

Ramazanda Susamamak ve Acıkmamak İçin Tavsiyeler

Uzun ve sıcak yaz günlerine denk gelen ramazan ayında susamamak ve çabuk acıkmamak için birkaç beslenme tavsiyesi

Ramazanda Susamamak İçin Neler Yemeli Neler İçilmeli
Uzun yaz günlerinde tutulan oruçta insanların en çok düşündükleri şeyin başında susuzluk hissi gelmektedir. ‘Açlık aklıma gelmiyor da suya dayanamıyorum.’ diyenleri birçoğumuz duymuşuzdur. Hatta bu sözü kendimizde söylemekteyiz.

Peki susamamak ve zinde kalabilmek için hangi besinler tüketilmeli neler yenilmeli, neler yenilmemeli, hangi içecekler içilmeli, hangileri içilmemeli?

Gün boyu vücut hem gıda hem de sıvı alımından uzak olacağı için sahur beslenmesi önemlidir. Çünkü vücut tüm gün burada alınan gıdaları kullanacaktır. Sahurda kesinlikle susuzluk hissini artıran börek gibi yağlı yiyeceklerden kaçınılmalıdır. Akşamdan kalma yemekler tüketilmemelidir. Salam, sosis, sucuk gibi işlenmiş gıdalardan uzak durulmalıdır.

Acıkma hissini geciktiren protein oranı yüksek gıdalar alınmalıdır. Bunların başında da yumurta, yoğurt, süt, peynir gelmektedir. Özellikle sahurda içilecek 1 bardak süt en az 5 saat boyunca tok kalmanızı sağlar.
Sahurda sebze tüketimini de ihmal etmemek gerekir. Bu şekilde vücudun gün içerisinde ihtiyacı olan vitamin ve mineral ihtiyacını da karşılamış olursunuz. Dere otu gibi su oranı yüksek sebzeleri muhakkak tüketin. Sahura su ile başlayın ve su ile bitirin. Sahurda en az 4-5 bardak su için.

Sahurda şekerli, yağlı ve kızartmalardan uzak durun…
Sahurda şekerli, yağlı, kızartma, aşırı baharatlı ve acı türü yiyecek ve asitli içeceklerden uzak durun. Sahurunuzu kahvaltı türü yapın. Karpuz, kavun gibi su oranı yüksek gıdaları muhakkak tüketin. Vücuda enerji ve zindelik veren ayrıca harareti ve susama hissini azaltan demirhindi şerbeti hurma şurubu, maden suyu tüketin.

İlginizi Çekebilir: