Beslenme, Şifalı Bitkiler

Rambutan Nedir, Rambutan Faydaları

Rambutan Nedir, Rambutan Faydaları

Rambutan Nedir, Nasıl Yenilir, Nerelerde Yetişir?

Malezya, Kamboçya, Vietnam, Tayland gibi ülkelerde yetişebilen rambutan 9 m. Yüksekliğine kadar uzayan bir ağaçtır ve meyveleri salkım şeklindedir. Meyve dış kabukları sarı ile kırmızı arasında değişir. Meyveleri küçük bir elma büyüklüğünde olup, kabuğun altında bulunan etli meyve kısmı çekirdeksiz olarak tüketilir. Yılda biri büyük biri küçük olmak üzere iki kez meyve vermektedir.

Çekirdekleri meyveye bitişik olan rambutan kesinlikle çekirdekleri ile yenilmez. Çünkü çekirdekler zehirlidir. Meyveler ham olarak yenilebileceği gibi meyve salatalarında, kek yapımında kullanılabilir.
Ülkemizde Antalya Gazipaşa’da üretimi başlamış olsa da şu an için pazarlama seviyesine ulaşamamış olup, lüks manavlarda oldukça pahalı fiyatlara satılmaktadır.

Rambutan Faydaları Nelerdir?

* Demir minerali bakımından oldukça zengin olan rambutan kansızlığın baş düşmanıdır desek abartmış olmuş sayılmayız. Vücudun hemoglabin ihtiyacını büyük ölçüde karşılamaktadır.
* İnsan sağlığı için önemli olan A, C, K vitaminleri ile potasyum, kalsiyum, niacin, fosfor, magnezyum gibi mineralleri de bünyesinde bulundurur. Görme bozukluklarına karşı da faydalı olan bu meyve kemik ve diş sağlığını korumada da önemli bir yere sahiptir.
* Kalp damar sağlığına karşı da faydalı olan bu meyve kolesterolü de düşürmektedir. Cilt hastalıklarına karşı da kalkan görevi gören rambutan cildi güzelleştirir ve ışıl ışıl bir celde sahip olmanızı sağlar.
* Birçok kanser türüne karşı faydalı olduğu düşünülen bu meyve üzerine çalışmalar hızla devam etmektedir. Kanser hastaları muhakkak hekimlerine danışarak ve onların kontrolünde bu meyveyi yemelidirler.

Zararı Var mıdır? Bilinen bir yan etkisi olmamakla birlikte yukarıda da değindiğimiz gibi çekirdekleri kesinlikle yenilmemelidir. Kanserli hücreleri yok etme özelliği bulunan bu meyvenin kanser hastaları tarafından tüketilmeden önce hekimlerine danışmaları gerekir.

İlginizi Çekebilir: