Beslenme, Genel

Ruşeym Nedir? Faydaları Nelerdir?

Ruşeym Nedir? Faydaları Nelerdir?

Ruşeym Nedir? Buğday Ruşeymi Nasıl Kullanılır?

Ruşeym; tahılların embriyosudur. Buğday tohumlarının çimlenmesini sağlayan hayati bölümdür. En çok buğdaydan elde edilir. Bunun dışında; arpa ve mısırdan da ruşeym elde edilebilir. Buğday ruşeymi aslında buğdayın en faydalı kısmıdır. Ancak buğdayın işlenmesi sırasında elde edilen unun raf ömrünü uzatmak için çıkarılmaktadır. 1 ton buğdayın işlenmesinden 1 kilo ruşeym elde edilmektedir. Ruşeym vitamin ve mineraller açısından çok zengindir.

Buğday Ruşeymi Nasıl Kullanılır?

Evde yapılacak her tür ekmek, kek, pasta gibi tariflerin içerisine eklenebilir. Yoğurtla karıştırılarak tüketilebilir. Salatalara ve meyve salatalarına konulabilir. Çorbalara eklenebilir. Doktor onayı ile 12. aydan sonra bebeklere mamalarına veya ek gıdalarına küçük oranlarda eklenerek yedirilebilir.

Ekmek ve pasta yapımında 1 kilogram un içerisine 1 yemek kaşığı konulur. Meyve suları, yoğurt ve süt vs. içerisine yetişkinler için günde 1 yemek kaşığı eklemek yeterlidir. Çocuklar için ise çocuğun yaşına göre günde yarım çay kaşığı ile bir tatlı kaşığı olacak şekilde ayarlanabilir. Fakat; ruşeymin içeriği zengin ve ağır bir besin olması, alerjik sorunlara neden olabileceğinden dikkatle tüketilmesi gerekir. Özellikle bebekler ve çocuklar için kullanılacak miktar bir uzmana sorulmalı, buğday alerjisi, gluten hassasiyeti gibi durumlar varsa kesinlikle buğday ruşeyminden uzak durulmalıdır.

Ruşeymin Faydaları Nelerdir?

Buğday Ruşeymi; bünyesinde B,E ve A vitaminleri, folik asit, demir, krom ve çinko ihtiva eder. Diyet lifi ve proteince zengindir. Bunun yanında düşük oranda yağ ve şeker içerir. Kolesterol içermez. Öz bir besin olduğundan içeriğinde insan vücuduna gerekli olan malzemeler bulunmaktadır. Hücrelerin kendisini onarması, vücuda güç vermesi, gözler için faydalı olması, kansızlığa iyi gelmesi, halsizlik gibi problemleri giderebilmesi, bağışıklık sistemini güçlendirmesi, cilt sağlığı için gerekli olan malzemeleri içermesi faydaları arasında sayılabilir.

Ruşeym Nasıl Saklanır, Nerden Alınır?

Buğday ruşeymi büyük marketlerde vakumlu poşetler içerisinde satılmaktadır. Hassas bir besin olduğundan çabuk bozulabilmektedir. Paket açıldıktan sonra mutlaka ağzı kapalı kavanozlarda buzdolabında saklanmalı ve paket üzerinde yazan saklama koşulları ve son kullanma tarihlerine özen gösterilmelidir.

ÖNEMLİ HATIRLATMALAR

Makalemiz bilgilendirme amaçlıdır. Kullanım miktarı kişiden kişiye değişebileceğinden, tüketmeden önce kişinin alerji durumunun bilinmesi faydalı olacaktır.

İlginizi Çekebilir: