Doğal Kürler, Güzellik & Bakım

İbrahim Saraçoğlu Saç İçin Isırgan Otu Kürü

İbrahim Saraçoğlu Saç İçin Isırgan Otu Kürü

Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu saç dökülmesine karşı Isırgan Otu kürünü tavsiye ediyor. Isırgan Otu kürünün hazırlanışı, ısırgan otu kürü kullanımı, saç için faydaları bu yazımızda.

Saçlarımız hemen hemen hepimiz için kişiliğimizle özdeşleştirdiğimiz, estetik açıdan da olmazsa olmazımızdır. Araştırmalara göre insanların kendilerini nasıl gördükleri ile saçları arasında sıkı bir ilişkinin olduğunu göstermiştir. Bazen alışılmışın dışında saçlarınız dökülüyorsa ortada bir sıkıntının olduğunu söyleyebiliriz. Eğer doktorunuza başvurduğunu halde saç dökülmeleriniz durmuyor ise İbrahim Saraçoğlu’nun ısırgan otu kürünü tavsiye ediyoruz.

Saç Dökülmesi Neden Olur?

Saçların dökülmesi birçok sebebe bağlı olabilir. En yaygın dökülme nedenleri arasında, stres, güneş ışığından fazla yararlanamama neticesi oluşan D vitami eksikliği, kalıtım, yaşlanma, aşırı kilo kaybı, kimyasal içerikli saç bakım ürünleri, hormonal dengesizlikler, beslenme yetersizliği ve daha başka nedenlere bağlı olarak saç dökülmeleri oluşabilir.

 Saç İçin Isırgan Otu Kürünün Hazırlanışı

  1. -4­-5 gram ya da bir tutam ısırganı kaynamakta olan 2,5 su bardağı suyun içine koyulur.
  2. – Üç dört dakika kaynatılır.
  3. -Kaynattıktan sonra soğutulup süzülür.
  4. -Hazırlanan ısırgan otu kürü ile saçlar yıkanır ve yarım saat bekletilir.
  5. – Yarım saatin sonunda duru bir suyla durulanır.
  6. -Eğer ısırgan otu kürünü uygulamadan önce saçlarınız kirli ise şampuan veya sabunla yıkamayı unutmayın.

 Isırgan Otu Kürü Saça Faydaları

Hazırladığınız Isırgan otu kürünü ilk iki hafta  haftada iki kez,daha sonra haftada bir kez düzenli olarak kullandığınız da saç dökülmenizin durduğunu, ince telli saçların kalınlaştığını, saçlarda gürleşme olduğu, canlılık ve parlaklık kazandığı, ayrıca saç derisinde oluşan dökülme  yani kepeklenmenin de yok olduğunu gözlerinizle göreceksiniz.

Bir hatırlatma!

Saç için uygulayacağınız ısırgan otu kürü hazırlarken ısırganın taze olanının kullanılması gerekmektedir. Çünkü saç için elzem olan K vitamini sadece taze ısırgan otunda vardır. Kuru ısırgan otunda bulunmaz.

Ayrıca ısırgan otunu kullanırken kuru ve taze olan ısırgan otunun birbirine karıştırılmaması gerekmektedir. Taze ısırganı kuru ısırgandan ayıran en önemli özellik taze ısırganın içinde bulunan K vitaminin kuru ısırganda bulunmamasıdır.

Isırgan Otu Kürü Zararı Var mıdır?

Taze ısırgan otu ile hazırlanan ısırgan otu kürünü trombosit miktarı yüksek olan hastalar ile beyin embolisi bulunan hastaların kullanmamasını öneriyoruz. Hatta sadece ısırgan otu kürünü değil, yine ısırgan otu ile yapılan çay ve yemeklerden de uzak durmaları gerektiğini belirtmek isteriz.

İlginizi Çekebilir: