Alternatif Tıp, Şifalı Bitkiler

Safran ve Safran Çayı Faydaları

Safran Çayı ve Safranın Faydaları

Dünyanın en pahalı baharatları arasında yer alan safran nedir, faydaları nelerdir, çayı nasıl hazırlanır?

Safran Nedir, Hangi İklimlerde Yetişir? Süsengiller familyasından olan bitki; 20 ila 30 cm boylarında, çiğdem cinsinden, sonbahar aylarında çiçek açan, şeridimsi yaprakları ile mor çiçekleri olan soğanlı bir kültür bitkisidir. Anavatanı Günaybatı Asya olan bitkinin üretimi ilk olarak Yunanistan’da yapılmıştır.

İlkbahar yağışlarının bol olduğu ve yaz aylarının sıcak geçtiği iklimleri sever. Yıllık 1000-1500 mm altında yağış alan bölgelerde sulama gerektirir. Çiçek açtığı dönemlerde yağmur ve soğuk havaya maruz kalması ürün kalitesini düşürür. Ülkemizde Safranbolu civarında safran yetiştiriciliği yapılmaktadır.

Bünyesinde 150’den fazla uçucu bileşikler ihtiva eden bitkide tedavi edici olarak bulunan en önemli bileşikler ise krosin ve safranaldır. Yine bünyesinde bulunan krosin ve krosetin eklendiği besinlere altın sarısı bir renk vermektedir.

Bitkiden elde edilen baharat oldukça pahalıdır. Aktarlarda gramı 10 ila 20 TL arasında satılmaktadır.

Safran ve Safran Çayı Faydaları

Yapılan araştırmalar prostat, meme kanseri gibi kanser türlerinin yayılışının önlediğinin kanıtlamıştır. Yine kan kanseri hücrelerinin de büyümesini önlediği, akciğer kanserinde de hücre ölümünü sağladığı kanıtlanmıştır.

Antidepresan özellik taşımaktadır. Yapılan çalışmalar orta ve düşük seviyeli depresyonlarda tedavi edici özelliğini ortaya koymuştur.

Zayıflamaya da faydası vardır. Yapılan çalışmalar safran kullanan kişilerde atıştırma ataklarının yarı yarıya azaldığı ortaya konmuştur.

Yine hafıza üzerinde de olumlu etkileri olduğu yapılan çalışmalarla kanıtlanmıştır. Hafıza kaybına karşı olumlu sonuçlar verdiği hayvanlar üzerindeki deneylerde ortaya konulmuştur. Hafif ve orta dereceli Alzheimer hastalarında kullanılan ilaçlar kadar yararlı olduğu da kanıtlanan faydaları arasındadır.

Göz sağlığı için de oldukça faydalıdır.

Regl düzensizliğini giderir ve bu dönemin ağrılarını hafifletici özellik taşır.

Enfeksiyon ve kalp damar hastalıklarını önleme etkisi vardır.

Safran Çayı Yapılışı

6-7 adedini bir su bardağı içerisine koyun. Önceden kaynatılmış suyu biraz soğutup safranın bulunduğu bardağın içerisine dökün. 5 dakika demlenmesini bekleyin. Tatlandırmak için kabuk tarçın kullanabilirsiniz.

Zararları-Yan Etkileri

Hamilelik döneminde kullanılması rahim kanamalarına neden olabilir. Emziren annelerin de kullanmaması önerilir. Her şeyin aşırısı zarardır düsturunca aşırı tüketiminden uzak durulmalıdır.

İlginizi Çekebilir: