Alternatif Tıp, Genel

Sakın Burnunuzu Karıştırmayın

Sakın Burnunuzu Karıştırmayın

Zaman zaman hepimiz burnumuzla oynarız. Burnumuzda bazen sümük gibi maddelere bağlı tıkamalar oluşunca bazen de kaşındığı için karıştırma gereği duyarız. Peki, bu durumun oluşturabileceği zararı tahmin etmek bile güç.

Burun içinde sinüs bölgesinde yaşayan Staphylococcus aureus adında oldukça tehlikeli bir bakteri türü vardır ve bu bakteri vücudunuza girebilir. Bu mikropları parmağınızı burnunuza her soktuğunuzda beslemiş olursunuz.

Ayrıca parmağınızı burnunuza sokup karıştırdığımızda burun duvarlarını da tahriş edersiniz. Bu durum kronik bir şekilde enfekte olabilir. Burunun toplanması hassas olan mukoza zarını zedeleyebilir ve bunun sonucu burunda kanama olur.

Burnunuzda scabbing oluştukça siz daha fazla kaşımak istersiniz. Böylece de tırnak altındaki virüsler, mantarlar ve bakteriler kan dolaşımına girip hastalığa neden olmaktadır.

Burun kanamaları oldukça ciddi problemlerdir. Burun altından geçen 5 farklı damar vardır. Bu damarlar zarar görür ve damarlar zedelenirse iyileşme süresi artacaktır.

İlginizi Çekebilir: