Beslenme, Şifalı Bitkiler

Sakız Kabağının Faydaları Nelerdir

Sakız Kabağının Faydaları Nelerdir

Sakız Kabağı Hakkında Genel Bilgilendirme

Sakız Kabağı; ülkemizde bolca yetişen bir kabak türüdür. Kabakla özdeşleşen yani en çok bilinen ve tüketilen kabak türüdür. Bilimse adı Cucurbita pepo’dur. 100 gram sakız kabağı, 94 gram su, 3 gram karbonhidrat, 1.3 gram protein, 0.10 gram yağ, 1.3 gram lif içerir. Çiğ sakız kabağı içerisinde bol miktarda C vitamini ile A ve B vitaminleri bulunur. Bakır, fosfor, manganez ve potasyum açısından zengin sayılabilecek bir gıdadır. 100 gram kabak 34 kaloridir.

Sakız Kabağının Faydaları Nelerdir

Lifli bir gıda olduğunda bağırsakları çalıştırıcı etkisi vardır. Ayrıca idrar söktürücü özelliği bulunur. Potasyum açısından zengin olduğundan kalp ve damar sağlığı açısından faydalıdır.

Özellikle diyet yapanlar, kalp ve tansiyon hastaları ve şeker hastaları için buharda ve haşlanarak pişirilmiş kabak yemekleri iyi bir alternatif olabiliyor. Sporcular için ise sakız kabağı proteini, sporcuların günlük protein ihtiyaçlarını karşılamaları açısından işlev görebiliyor.

Sakız Kabağı Yemekleri Nelerdir

Sakız kabak ile mücver, kabak yemekleri, kabak çorbası yapılabilir. Ayrıca dolması da yapılır. Nötr bir tada sahip olduğu için hemen her sebze ve et türü ile uyumluluk gösterir. Ayrıca haşlanarak yoğurt ile birlikte çok lezzetli olmaktadır. Ayrıca Burdur ilinde kabak helvası yapılmaktadır. Güneşte kurutularak da tüketilebilir.

İlginizi Çekebilir: