Beslenme, Genel

Saksıda Maydanoz Nasıl Yetiştirilir?

Saksıda Maydanoz Nasıl Yetiştirilir?

Evde Maydanoz Nasıl Yetiştirilir?

Maydanoz; mutfakların vazgeçilmezi, kolay yetiştirilebilen; bununla birlikte sağlığa sağladığı faydalar açısından muhteşem bir bitkidir.

O kadar faydalı bir sebze ki vücudun ihtiyacı olan K vitaminin 5 katını bünyesinde barındırıyor. %54 oranında C vitamini, %14 A vitamini, %12 B vitamini, %12 folat, %10 demir, %6 bakır, %5 potasyum, %4 kalsiyum, magnezyum ve lif içeriyor. Bunun yanı sıra myristicin, limonen, öjenol, alfathujene ve bazı flavonoidler içerir. Bu maddelerden myristicin özellikle tümör oluşumlarını engellemede çok etkilidir. Serbest radikallere karşı güçlü bir savunma sistemi oluşturmaktadır.

Anadolu mutfağındaki yeri yadsınamaz olan maydanozu evinizde saksıda rahatlıkla yetiştirebilir ve kendi organik maydanozunuzu gönül rahatlığı ile tüketebilirsiniz. İşte adım adım evde saksıda maydanoz yetiştirme yöntemi:

Saksıda Maydanoz Yetiştirmek

Saksınız toprakla doldurun. Tohumları saksının her yerine eşit olarak serpiştirin. Tohumların üzerine ince tabaka şeklinde (1-1,5 cm) toprak serpin. Saksıyı nemlendirecek şekilde sulayın. Çimlenmeyi sağlayana kadar her gün sulayın. Maydanoz geç çimlemdiğinden sabırlı olun ve sulamayı ihmal etmeyin. Yaklaşık 1 ay içerisinde çimlenme başlayacaktır. Maydanozlar büyümeye başlayınca her gün değil de toprak kurudukça sulayın.

Maydanozunuzu kışın da yazında yetiştirmeniz mümkün. Kışın yetiştireceğiniz maydanoz saksısını güneş alan pencerenizin iç kısmına yazın ise balkonunuzda yetiştirebilirsiniz.

Yetiştirdiğiniz maydanozları toplama aşamasında da bazı hususlara dikkat etmeniz gerektiğini hatırlatmak isteriz. Öncelikle 10 günde bir toplayın. Toplarken çok ıç kısmından veya köke yakın yerlerden koparmayın. Aksi halde kartlaşır, tazeliğini yitirir ve renk ve kokusunu yitirir.

Not: Maydanoz suyu çok sevdiğinden toprağını nemli tutmaya özen gösterin. Kullandığınız toprağın gevşek ve gübreli olmasına dikkat edin.

İlginizi Çekebilir: