Beslenme, Genel

Salgı Balı Ne Demektir, Özelliği Nedir?

https://www.lokmanca.com/?p=5264&preview=true

Bal elde ediliş kaynağına göre ikiye ayrılmaktadır. Çiçek balı ve salgı balı. Çiçek balının nektarı çiçeklerden gelmekteyken; salgı balının nektarı ise arıların bazı bitki emicilerin (ağaç biti-ağaç basrası) salgıladığı sıvıyı toplaması ile elde edilir.

Salgı balı (honeywed honey); en kaba tabirle arıların ağaç bitleri tarafından salgılanan şekerli özleri toplayarak ürettikleri bal çeşidine verilen isimdir. Ağaç biti (Ağaç basrası); basra böceği, balsıra böceği, çam pamuklu biti, koşnili böceği olarak da bilinen bir ağaç zararlısıdır. Ağacın yapraklarından beslenen bu bitler, aldıkları özleri sindirim sisteminden geçirir ve ardından şekerli bir öz halinde dışarı geri bırakır. Bu kuru yapışkan madde arılar tarafından toplanarak bal elde edilir. Kara orman balı diye de bilinmektedir. En bilinenleri de çam balıdır.

Salgı Bal Çeşitleri Nelerdir

Yukarıda da değindiğimiz gibi en bilindik salgı balı çeşidi çam balıdır. Çam balı haricinde meşe balı da salgı balıdır. Kayın ve ladin ağaçlarından da salgı bal sağılabilir.

Yine kavak, çınar, söğüt, kara akasya, köknar, kestane, sedir gibi ağaçlarda yaşayan böcekler tarafından salgılanan özlerden arılar bal yapabilir. Yine yonca, pamuk, kuş üzümü, bektaşi üzümü ve ayçiçeği gibi bitkilerde yaşayan böceklerde bu özleri salgılayabilirler.

Özellikle Yeni Zelenda’da kayın balı olarak bilinen bal çeşidi bu ülkenin en önemli ihraç ürünlerinden biridir. Oldukça koyu renkli ve antioksidanlarca zengin bir baldır. Kırmızı kayın balı ve siyah kayın balı olarak içi çeşidi bulunur.

Yine Bulgaristan’ın da önemli ihraç ürünlerinden biridir. Istranca dağlarının Bulgaristan’da kalan kısmında bulunan meşe ormanlarından salgı bal elde edilir. Bulgaristan’ın meşe salgı balına önem vermesi henüz yenidir. Bulgaristan’ı ziyaret eden Alman turistlerin ısrarla salgı balı talep etmeleri neticesinde bölgede meşe balı üretimi artmaya başlamıştır.

İlginizi Çekebilir: