Genel, Şifalı Bitkiler

Sandaloz Sakızı Nedir, Faydaları Nelerdir?

Sandaloz Sakızı Nedir, Faydaları Nelerdir?

Sandaloz Sakızı Hakkında Bilgi

Sandaloz sakızı Kuzey Afrika’da yetişen Sandaraca isimli bitkiden elde edilen açık sarı renkli reçineye verilen isimdir. Kırılgan bir yapıya sahiptir, ısıyı görünce kolayca erir. Tunus, Cezayir ve Malta gibi ülkelerde yetişir.

Faydalarına geçmeden evvel bir hususu hatırlatmak isteriz: Sandaloz sakızının bahsedilen faydaları ile ilgili bilimsel açıklamasına yaptığımız araştırmalarda rastlayamadık.

Sandaloz Sakızı Faydaları Nelerdir

Literatürde ve Arap kültüründe sandaloz sakızının ishal kesici etkisinden bahsedilmektedir. Ayrıca yağ yakıcı özelliğinin olduğu da bilinmektedir. Hem yağ yakıcı hem de iştah kesici özelliği ile zayıflamaya katkı sağladığına inanılmaktadır.

Diğer sakız ağacı reçinelerinde olduğu gibi bağırsak çalıştırıcı ve antimikrobiyal özelliği ile metabolizma hızlandırıcı ve zayıflatıcı etkisinden söz edilebilir.

Sandaloz sakızının zayıflamada elma sirkesi ile kullanımı mevcuttur. Bunun için nohut büyüklüğündeki sandaloz toz haline getirilip; yutulur. Ardından 1 bardak sıcak su içerisine 1 yemek kaşığı elma sirkesi eklenerek içilir.

Ancak; bu uygulamanın kilo verdirme etkisinin bulunduğu biraz şüpheli gözükmektedir. Çünkü sirke asidik bir özelliğe sahip olduğundan mide problemleri olanlar dikkatli kullanmaları gerekir.

Yine sandaloz sakızının harici olarak ağrılar, romatizmal ağrılar ve siyatik ağrılarına da iyi gelmektedir.

Bir hatırlatma: Bilimsel ve sağlıklı zayıflama yöntemleri varken kullanım şekli ve etkileri hakkında yeterli çalışma ve bilgilendirme bulunmayan uygulamalardan uzak durmakta fayda olduğunu düşünüyoruz.

Kaldı ki sandaloz sakızını zayıflama adı altında satanların da doz aşımı, yan etkileri, nasıl kullanılacağı hakkında verebileceği herhangi bir sağlıklı cevap bulunmamaktadır.

İlginizi Çekebilir: