Alternatif Tıp, Şifalı Bitkiler

Sığır Kuyruğu Otu Nedir? Faydaları Nelerdir?

Sığır Kuyruğu Otu Nedir? Faydaları Nelerdir?

Birçok sağlık sorunu için bitkisel tedavi reçetelerine adını sıkça yazdıran sığır kuyruğu otunun faydalarını, çayının nasıl hazırlandığını sizler için araştırdık.

Asya, Avrupa ve Kuzey Amerika bölgelerinde yetişen (verbascum thapsus) diye anılan sığır kuyruğu otu ülkemizin hemen hemen her yerinde kendiliğinden yetişmektedir. Ülkemizde 200’e kadar türü bulunan sığır kuyruğu otu yetiştiği yöreye göre boyu 2-3 metreye kadar uzar ve yaprakları 15-20 cm uzunluğundadır.

Geleneksel tıpta da uzmanların sıkça kullandığı sığır kuyruğu otunun sakinleştirici etkisinin yanı sıra zehirleyici etkisi de bulunmaktadır. Bu sebeple eski zamanlarda balıkçılar balık yakalamada bu otu kullanmışlardır. Bu nedenle bu bitkinin toplama zamanı ve yöntemi oldukça önemlidir. Ehil olmayan kişiler tarafından yapılmaması gerekmektedir. Bitkinin kullanılan kısımları çiçeklerinin çanaksız taç şekline benzeyen kısımlarıdır. Romalılar zamanında öksürük ve soğuk algınlığı ayrıca iltihap önleyici ve iltihap giderici olarak kullanılmıştır. Ve yine eski zamanlarda mum ve lamba fitilleri yapımında bu bitkiden yararlanılmıştır.

Sığır Kuyruğu Otu Faydaları

Kulak ağrılarını iyileştirmek için kullanılır.

Kuru öksürük tedavisinde etkilidir.

Astım semptomlarını azaltıcı etkisi vardır.

Dalak ve karaciğer hastalıkları tedavisinde kullanılır.

İdrar söktürücü etkisi vardır.

Göğsü yumuşatır ve balgamı söktürür.

Güneş yanıklarının etkisini azaltmada kullanılır.

Solunum yolları enfeksiyonlarının tedavisinde iyileştirici etkisi vardır.

Mide üşütmelerine bağlı olarak ortaya çıkan karın ağrılarını geçirir.

Ses kısıklığı, öksürük ve boğmacada çayı kullanılmakta ve ciddi oranda iyileşme görülmektedir.

Boğaz ağrılarında gargara olarak kullanılmaktadır.

Çıban, şişlik ve basurlara lapası yapılarak kullanılmaktadır.

Sığır Kuyruğu Çayı Nasıl Hazırlanır

Bir yemek kaşığı kurutulmuş yaprak karışımını çaydanlığın içerisine atın ve üzerine isteğe göre yani içeceğiniz kadar kaynar su ekleyin ve kaynamaya bırakın. 5 dakika kaynayan çayın altını kapatıp 10 dakika demlendirdikten sonra süzüp tüketebilirsiniz. Bu çayı günde üç bardak içebilirsiniz. Ama tüm bitki çaylarında olduğu gibi bu çayı da taze yaparak kullanırsanız etkilerini daha iyi görebilirsiniz.

Sığır kuyruğu Lapasının Yapılışı:

Yaprakları ezilerek lapasını hazırlayabilir ve hafif yaraların üzerine uygulayarak kullanabilirsiniz.

Sığır kuyruğunun zararları

Yazımızda da belirttiğimiz gibi sığır kuyruğu otunun içerisinde bulunan zehirli maddelerden dolayı doktor kontrolü olmadan tüketmemeniz önerimizdir. Bitki çaylarını tüketirken bir diğer önerimiz de aktar ya da güvenilir yerlerden temin etmenizdir. Sağlınız bizler için çok önemli…

Sağlıklı kalın…

İlginizi Çekebilir: