Alternatif Tıp, Şifalı Bitkiler

Tarihi Bitki Sinemaki Çayı ve Faydaları

Sinemaki Bitkisinin Faydaları Zararları

Sinemaki bitkisinin faydaları, çayının hazırlanışı, zararları, zayıflamaya olan katkısı siz değerli okuyucularımızın istifadesine sunulmaktadır.

Sinemaki Nedir, Nerelerde Yetişir? Tropikal bir bitkidir. 260 türü bulunan bu bitki müshil özelliğinden dolayı pek çok ilacın etken maddesi olarak kullanılmaktadır. Mısır, Hindistan, Somali ve Sudan’da kendiliğinden yetişmektedir. İlk kullanımının Milattan sonra 9. yüzyıldan beri Araplarca olduğu değerlendirilmektedir. Bitkinin ticari olarak sıvı, toz ve tablet şeklinde satışı mevcuttur.

Sinemaki Faydaları Nelerdir?

Kalbe kuvvet verir.
Vesveseyi giderir, ruha sakinlik verir.

Adele kasılmalarını giderici özelliği vardır.
Eklem ağrılarına iyi gelir.

Gut hastalığına iyi gelir.
Kanı temizleyici özelliği vardır.

Safrayı izale etme özelliği vardır.
Damar açıcı özelliği vardır.

Sinirleri yatıştırır,.
Sinemaki etkili bir müshildir. Kabızlığı gidermede çok etkilidir.

İdrar söktürücüdür.
Saç uzatmada etkili bir bitkidir.

Sinemaki Zayıflatır mı?

Bu bitki ve bal ile yapılan karışımların zayıflattığı dünyaca ünlüdür. Bu karışımın iştah kesici ve tokluk hissi verişinin olması kilo vermek isteyenlerin kullandığı bir yöntemdir. Bunun için yapmanız gereken 1 bardak su içerisine 1 çay kaşığı sinemaki ile bal koymak. Yarım bardağını sabah, yarım bardağını da akşam aç karna içmeniz ham tokluk hissi verecek metabolizmanızı hızlandıracaktır.

Sinemaki Çayı Nasıl Yapılır?

Sıcak Çay Olarak Hazırlanışı: 2 tatlı kaşığı kıyılmış bitkinin yaprağı üzerine 1 bardak kaynar su dökülür. Bu şekliyle 5 dk demlenmesi beklenir. Süzüldükten sonra içilir. Gün içerisinde 1 bardak içmeniz yeterlidir. Akşam saatlerinde içmeniz tavsiye edilir.

Soğuk Çay Olarak Hazırlanışı: 2 tatlı kaşığı kıyılmış sinemaki yaprağı üzerine 1 bardak soğuk suya konulur ve 6 ila 12 saat bekletilir. Süzüldükten sonra içilir.

Hatırlatma: Etkili bir müshil olduğundan çayını içtikten sonra tuvalet bulunan bir yerde bulunmanızı önemle hatırlatmak isteriz.

Zararları Nelerdir?

Etkili bir müshil olduğundan öncelikle ishal olanların kullanmaması gerekir. En belirgin yan etkileri mide ağrısı, bulantısı ve uzun süreli ishaldir.

Kalp, tansiyon, sindirim sorunları ile ilgili ilaç kullananların bu bitkiyi kullanmadan önce doktorlarına danışmalarında fayda vardır. 2 haftadan uzun süreli kullanmamak gerekir.

Bu bitkinin uzun ara vermeden uzun süreli kullanımından uzak durmak gerekir. Gastrointestinal hastalıkları olanlar kullanmamalıdır. Potasyum eksikliği olanlar kullanmamalıdır.

İlginizi Çekebilir: