Alternatif Tıp, Şifalı Bitkiler

Siyah Sarımsak (Fermente Sarımsak) Nedir

Siyah Sarımsağın Faydaları Şaşırtıyor

Normal sarımsağın uygun ısı ve koşullarda fermente edilmesi ile elde edilen siyah sarımsak içerisindeki bileşenlerle şifa dağıtıyor. Ayrıca ağızda koku da bırakmıyor.

Siyah Sarımsak Nedir, Nasıl Yapılır?

Eminim birçok okurumuz sarımsağın siyahı da mı olur diye düşünebilir. Aslında haksız da sayılmazsınız. Bildiğimiz beyaz sarımsağın özel fırınlarda uygun nem (%75 oranında) ve ısı koşullarında (60-75 derece) fermente edilmesi yani bir tür mayalamada diyebileceğimiz işleme tabi tutulmasıdır. bu işlem yaklaşık 40 gün sürmektedir. 

Kara sarımsak Asya mutfağının (özellikle Kore) vazgeçilmezidir. Siyah sarımsağın mucizevi faydalarını duyduğunuz da kulaklarınıza inanamayacaksınız.

Beyaz sarımsağın fermente edilmiş hali olarak tanımladığımız bu sarımsağın faydaları o kadar çok ki. Hem de yüzde yüz doğal. Bu yüzden Asya mutfağının yanı sıra birçok Avrupa ülkelerinde ve Amerika’da da kullanımı oldukça yaygınlaşmaya başlamıştır.

Faydalarına geçmeden önce öncelikle birçoğumuzun kokusundan dolayı yemekten uzak durduğu beyaz sarımsağın aksine ağızda koku bırakmaz. Vücut tarafından emilimi daha kolaydır. Bu nedenle hiç çekinmeden tüketebilirsiniz.

Fermente Siyah Sarımsak Faydaları

Siyah Sarımsak Kansere Karşı Büyük Bir Koruyucudur.Fermente sonucu içerisindeki kanser önleyici maddeler daha yoğun kıvama gelmekte ve etkili bir koruma sağlamaktadır.

Siyah Sarımsak Tam Bir Enfeksiyon Savaşçısıdır. Tabi tutulduğu mayalama işlemi neticesinde içerisindeki antioksidan miktarı yaklaşık 10 kata kadar artarak enfeksiyonla mücadelede etkili bir silahtır.

Bildiğimiz sarımsağın antiseptik, antiviral, antifungal içeren siyah sarımsak kronik rahatsızlıklarınızdan alzhemire, dolaşım yolu hastalıklarından kalbinizi korumaya kadar etkili bir doğal ilaçtır.

Antioksidan bakımından zengin olduğunu belirttiğimiz bu sarımsak doğal antibiyotik özelliği içermektedir. Bu bakımdan iltihap kurutmada gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz.

Siyah Sarımsak Kalp ve Damar Dostudur. İçerdiği antioksidan oranının yüksek olması dolayısıyla siyah sarımsak tüketimi kalp ve damar hastalıklarına karşıda oldukça önemlidir. Kalbinizi ve damarlarınızı korur. Kolestrolü dengelemede oldukça etkilidir.

Hücrelerin yenilenmesindeki faydasını da burada hatırlatmak isteriz.

Siyah Sarımsağın Temini ve Fiyatı

İç piyasada bulmakta zorluk yaşayacağınız siyah sarımsağı temin etmede kullanabileceğiniz en kolay yol yurt dışı siparişler verebildiğimiz siteleri kullanabiliriz. Örneğin aliekspres adlı site üzerinden sipariş vererek siyah sarımsağa ulaşabilirsiniz. Fiyatı 12 ila 48 dolar arasında değişen bu sarımsağı gönül rahatlığıyla tüketebilir ve birçok hastalığa özellikle enfeksiyon hastalıklarına karşı kendinizi koruma altına almış olursunuz.

İlginizi Çekebilir: